Przejdź do głównej zawartości

Naprawa sweterka

 

  Oglądając lata temu filmy  "Dziennik Bridget Jones" i "Bridget Jones: W pogoni za rozumem" zapadły mi w pamięć sceny w których główni bohaterowie występowali w świątecznych sweterkach. Wprawdzie musiałam głęboko doszukiwać się w pamięci pozostałych szczegółów filmów, ale przyznam, że mimo że komedia została okrzyknięta mianem kultowej nie skusiłam się, aby wrócić po latach do śledzenia losów bohaterki.

Kadry z filmu "Dziennik Bridget Jones" (2001) i "Bridget Jones: W pogoni za rozumem" (2004) dwa zdjęcia z prawej

  Przyjęło się, że świąteczne sweterki z reniferem czy też bałwankiem są symbolem kiczu i zazwyczaj wywołują zażenowanie u obdarowywanych osób. Dlaczego wiec ja marzyłam o  takim sweterku ? 
  W tamtym czasie, kiedy komedia była na fali, dziergałam bardzo mało, ale mimo tego jedynie sweterkowe sceny zapadły mi w pamięć. Od tamtej pory marzyłam o takim klimatycznym, okresowym, zabawnym i poprawiającym humor sweterku. Wiem, że jeśli marze głośno to muszę uważać, bo marzenia lubią się spełniać i tak spełniło się jedno z moich. 
  Przypadkiem odwiedziłam secondhand w którym zobaczyłam nowy sweterek z Olafem czyli bohaterem z bajki "Kraina Lodu", który oferowany za zawrotną i symboliczną cenę kawy, nie skusił nikogo. Rozbawił mnie i poprawił humor na resztę dnia, posiadał jednak skazę, mianowicie z jednej strony uciekło oczko i to przez kilka rzędów. Na szczęście dla mnie bez konkretnej przyczyny wadliwe oczko postanowiło się zatrzymać. Pomyślałam, że przecież to da się naprawić. Początkowo myślałam, że zostały sprute dwa oczka, było to jednak mylące, a całe fałszywe wrażenie było spowodowane przez rozciągniętą nitkę, która tworzyła ogromna przerwę po utraceniu kształtu oczka.


  Po nabyciu tego skarbu postanowiłam przywrócić wartość sweterka za pomocą szydełka. Ponieważ posiadam jedynie dwa szydełka i każde z nich było za grube do oczek sweterka, postanowiłam sięgnąć po pomoc do cienkich drutów. Może praca przebiegała przez to wolniej, ale przecież miałam do naprawy tylko kilka rzędów. I niespodziewanie udało się. I mój sweterek wygląda idealnie. Ciężko doszukać się, gdzie uciekało oczko. Taka niewinna naprawa, a efekt niesamowity.


  Na poprawę humoru nabyłam też kubek w klimacie włóczkowym. Jeśli mam być szczera to nie jest wykonany idealnie, ale przecież to co idealne jest nudne.

Źródło zdjęcia z lewej: http://www.biedronka.pl/pl/product,id,12501,name,kubek-ze-sweterkiem

Komentarze

 1. Cudny. .....wszak wszystko można naprawić i poprawić! !!

  OdpowiedzUsuń
 2. Och żakardy- też je lubię. Kiedyś takie sweterki się dziergało z wszelkimi stworkami i widoczkami nawet. Kubek na prawdę idealny, pewnie dłużej zatrzyma ciepło. Szacun za pracowitą naprawę sweterka.Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. O widziałam te kubki w biedronce, ale miałam ważniejsze wydatki, zresztą u nas zostały tylko różowe :( a z naprawą swetra super sobie poradziłaś!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały sweterek z Olafem :-) Doskonale go naprawiłaś :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale fajny sweterek.
  Sama kiedyś dziergałam takie sweterki z wrabianymi wzorami, po prostu były modne.
  Pozdrawiam Dorota

  OdpowiedzUsuń
 6. Great post dear! I love it:)

  irenethayer.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…