Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie wyzwania 12 czapek w 1 rok

  Minął rok pod patronatem czapek ręcznie robionych. Dopiero co kończyłam pierwszą z nich, a okazało się, że już minęłam 12 stacji i czas wysiadać. Szeroko otworzyły się drzwi pociągu, a wiatr uderzył ze świeżością nęcąc mnie nowymi obietnicami. "Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, ja wysiadam na pierwszej stacji, teraz, tu." 
  Nie zaprzeczę, że zdecydowałam się na to wyzwanie kalkulując najpierw czy to w ogóle się uda. Powstanie pierwszej czapki było efektem zapotrzebowania. Powstała z niebieskiej włóczki i była tak często noszona, że zamarzyłam o kolejnej odmiennej, która wprowadzi świeżość w rutynowym dniu i skieruje moje pomysły na nowe tory. 
 W całej palecie pomysłów jedne zostały zapomniane inne wybiły się na pierwszy plan.
 Każda z czapek ma coś w sobie, każdej zapewne też czegoś brakuje. Nadal twierdze, ze nie wykonałam tej idealnej, chociaż numer 12 jest najbliższy mojemu sercu. Powstały również czapki nadprogramowe, które nie wzięły udziału w wyzwaniu i o których nie będę się rozpisywać .
 Czapka jest dla mnie elementem garderoby, której wykonania uczyłam się najdłużej. Zmusza mnie do niechętnego wykonania próbki i uczy planowania rozmieszczenia wzorów na niewielkiej powierzchni. 
  
Narzuty czasem się udają czego dowodem jest ostatnia czapka.
Miękko wijący się ściągacz ozdobił przedostatnią czapkę.Drobne warkoczyki nadały czapce subtelności. Jeden z moich ulubionych elementów garderoby - szal z kapturem.

Tęczowa feeria barw i jesień nam nie straszna..

Nie mogło zabraknąć czapki dla maluszka.

Włóczki melanżowe bez zbędnych dodatków bronią się same.

Nieśmiertelne warkocze.

4. Luty 2015 (ZAPRASZAM TUTAJ)
Wzory warkoczowe nie rozdzielone oczkami lewymi.

Wzory norweskie nadal należą do moich ulubionych.

Nie miałam pojecie o istnieniu gry którą czapka była inspirowana.

Pierwsza, którą kończyłam w pociągu.

Komentarze

 1. Piękna kolekcja, gratuluję :)
  Mi się chyba najbardziej podoba 11 i 9 wspaniałe są :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne wszystkie, ale szal z kapturem dla mnie wygrywa - boski :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej podobają mi się te warkoczowe, no i kolorowa tęcza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe czapki :-)
  Gratuluję wytrwałości.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak wiesz, od dawna podziwiam Twoje wydziergane cudeńka. .Fajne są Twoje wpisy, bo nie tylko pokazujesz co wyplotłaś, ale także dzielisz się doświadczeniem i pasją, a o to przeciez chodzi! Jeszcze jak nie miałam bloga to zgapiłam Twój cudny komin z kapturem. Mam własny i moje obie chrześnice swoje dostały.Kto nie ma to polecam bo bardzo sie przydaje. Pięknie podsumowałaś czapkowanie przez cały rok. Pozdrawiam drutkowo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne czapki, dopracowane w każdym szczególe. Śliczne!
  Pozdrawiam,
  Asia

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…