Przejdź do głównej zawartości

Testowanie wzorów bombek

   

  Stworzyłam trzy bombki, które miały idealnie wpasowywać się w moją estetykę. Moje dekoracje świąteczne to od lat nieśmiertelna biel i czerwień. Zasada którą stosuję tworząc moje bombki jest zawsze bardzo podobna. Podstawą są druty pończosznicze i nieustająca chęć stworzenia czegoś wyjątkowego. Najpierw pojawia się pomysł, a potem usilna chęć jego realizacji, której wzniosłość o zabarwieniu niczym niezaburzonego szczęścia napotyka efekt nie zawsze do końca zadowalający.
  W pierwszej z bombek (z motywem gwiazdki), nieroztropnie zastosowałam różne grubości nitek w wyniku czego wzór nie jest wystarczająco wyraźny. Chciałam wzbogacić bombkę cieńszą włóczką z nitką metaliczną, jednak w takim przypadku powinnam sugerować się numerem drutów proponowanych dla tej właśnie włóczki. Ponieważ to zlekceważyłam, wzór zlekceważył mnie i każde oczko poszło w swoją stronę. Próby ich okiełznania nie udały się, ale wierzę, że wśród zielonych gałązek nie będzie to przeszkadzać.   Druga bombka została ozdobiona motywem serduszek, których wielkość została delikatnie zgubiona dzięki wprowadzeniu pojedynczych oczek białych. W przypadku bombek z wzorami wrabianymi dodaje oczka w nadmiarze, ponieważ mam tendencje do mocnego ściągania nitek. Nie spieszę się też z momentem redukowanie oczek, ponieważ wole, żeby bombka była delikatnie luźniejsza niż zbyt ciasna czego efektem jest nieestetyczne rozjeżdżanie się oczek. Wszystko oczywiście odbywa się metoda prób i błędów. Najważniejsze to wciąż próbować i opracowywać swoje metody. Jako trzecia bombkę postanowiłam powielić drugą z delikatnymi ulepszeniami. Ponieważ uznałam, że w drugiej bombce marnotrawstwem jest brak wzorku w części początkowej, postanowiłam dodać serduszka. Nie był to może najlepszy pomysł, teraz wybrałabym w tym miejscu pojedyncze białe oczka, to jednak wzór przypadł mi do serca. Limit na ten wzór uważam jednak za wyczerpany.  Dzierganie bombek w okrążeniach z wzorami wrabianymi niesie ze sobą dla mnie podwójną może nie trudność, jak nasuwa mi się na myśl, ale ostrożność. Nie dość, że mam tendencje do mocniejszego ściągania nitek tworząc wzory wrabiane to dodatkowo ścisłej przerabiam oczka w okrążeniach. 

Komentarze

 1. Jakie świetne! Zazdroszczę talentu ;)
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak cieplutko ubrane bombki powiesiłabym na balkonie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudne bombki :-) Marzą mi się podobne...
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne te bombki. Wydaje mi się, że projektujesz je już w trakcie przerabiania. Może warto pobawić się kredkami przed dzierganiem? Ja czasem tak robię, to wielce pomocne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne bombki, szczególnie wzór gwiazdki bardzo mi się podoba. Ciekawi mnie średnica bombek jakich użyłaś. Może i mnie się kiedyś uda podobną zrobić. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Średnica prezentowanych bombek to 9 cm.

   Usuń
 6. Jesteś genialna! Twoje bombki są absolutnie niesamowite. Podziwiam twoją cierpliwość. Skrycie kocham się w twoich cudeńkach od dawna. W tym roku mam nadzieję że uda mi się wreszcie zrobić wymarzone poduszki w stylu twoich bombek :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pozazdrościć perfekcjonizmu ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…