Przejdź do głównej zawartości

Bombka z wzorami wrabianymi

  

  Jest to pierwsza z bombek, które przygotowałam do najnowszego numeru "Twórczych Inspiracji". Często marzyłam o dekoracjach własnoręcznie robionych, które ozdobią moją choinkę. Jak już kiedyś wspomniałam wzory norweskie zawsze mi się podobały, jednak na początkowych etapach mojej twórczości bardzo mocno ściągałam nitki i deformowałam obraz. Nie tędy droga. Zamiast iść do przodu zawróciłam. Nie oznaczało to jednak, że przestałam marzyc o wzorach wrabianych. Zawsze mi się wydawało, że jest to poziom dla mnie nie do osiągnięcia. Ale podobnie myślałam o wielu innych sprawach w moim życiu. Czas pokazał, że cierpliwość bywa nagradzana. Dobrze, że mam duże pokłady cierpliwości.


  Teraz wzory wrabiane nie stanowią dla mnie przeszkody nie do pokonania, chociaż przyznam, że wciąż staram się doskonalić: lepiej napinać nitkę, tworzyć wyraźniejsze oczka. Bardzo pomocny okazał się w tej technice naparstek dziewiarski, który nie tylko przyspieszył pracę, ale pozwala również na równomierne napinanie nitek. Do pracy z nim również trzeba się przyzwyczaić.


  W przypadku tej bombki nie udało mi się uniknąć etapu prucia. Nazywam to już etapem, ponieważ nierozerwalnie łączy się z moimi robótkami. Jeśli długo czegoś nie pruje wydaje mi się, że coś robię nie tak. Zastąpiłam więc nitkę pojedyncza podwójną oraz zmieniłam druty na grubsze i praca poszła już sprawnie.  Zastanawiałam się nad użyciem drutów z żyłką do stworzenia tej bombki, ale ostatecznie zdecydowałam się na druty pończosznicze. 


 Wpadłam tez kiedyś na pomysł, aby wykonać poszczególne elementy na drutach prostych, a następnie zszyć ze sobą.  Myślałam, że jest to idealny sposób dla osób, które nie lubią przerabiać oczek w okrążeniach. Ostatecznie zdecydowałam z tego pomysłu, ponieważ obawiałam się, że oczka brzegowe, które skryją się pod szwami będą tworzyć w gotowej bombce nieestetyczne wybrzuszenia. 


  Ponieważ włóczki z których stworzyłam bombkę mają dodatek metalicznej nitki same w sobie są już dekoracyjne, dlatego można pokusić się o wykonanie włóczkowej bombki wzorem dżersejowym prawym co będzie ładnie prezentować się odbijając dodatkowo światło.


Komentarze

 1. Iwonko, piękna bombka i taka wypracowana. Podziwiam. Pozdrawiam jeszcze jesiennie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowna bombka :-) Śliczny wzór.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Efektowne maleństwo :) Ja jeszcze dojrzewam do takich ozdób, na razie robię szydełkowe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiam! Mi jeszcze dużo umiejętności brakuje, do tworzenia takich wynalazków! Wyszła pięknie!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cała choinka w takich bombkach - marzenie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…