Przejdź do głównej zawartości

Bombki: bordowa z wzorem plecionym i szara gładka  Cierpię na nadmiar projektów i na nadmierną chęć realizacji kilku na raz. Czy też tak macie? W przypadku tej bombki, która była druga w kolejności nie przewidywałam żadnych problemów. Pewnie dlatego też je napotkałam. Czym byłoby życie bez przygody z włóczką. 


  Mój plan zakładał szybką robótka ze skrupulatnym planem. Odprężyłam się i chwyciłam za druty. Wiedziałam, że chcę zastosować wzór warkoczowy i wprowadzić dwa kolory. Chciałam krzyżować oczka i przekładać nitki w dwóch kolorach. Czy nie przesadzałam? Chciałam złapać kilka srok za ogon, a tak naprawdę czasem mniej oznacza więcej. W przypadku tej bombki idealnie się to potwierdziło. 


  Wybrałam wzór warkoczowy, rozplanowałam rozmieszczenie kolorów i uparcie mimo licznego prucia chciałam, aby bombka miała dwa kolory. Czasem należny zrezygnować z pierwotnego planu tym bardziej kiedy ciągle uderza się w mur tak jak ja w tym przypadku. Nie tak łatwo było przekonać samą siebie. Powzdychałam przeanalizowałam swoje kroki i zmieniłam plany.

Pierwsza nieudana próba
widoczne szare wypełnienie rombów


Druga nieudana próba
zmiana koncepcji - szare warkocze na bordowym tleTrzecia nieudana próba
powrót do koncepcji numer 1 z modyfikacją


  Po dłuższych wahaniach postanowiłam skupić się na jednym kolorze i wybrać wzór pleciony. Tym razem poszło gładko, ale jedynie do momentu redukowania oczek. Ponieważ zaczęłam robić to za wcześnie oczka nieestetycznie rozjeżdżały się. Nie było wyjścia. Musiałam spruć oczka do momentu kiedy zaczęłam je redukować, przerobić jeszcze kilka rzędów przy maksymalnej liczbie oczek i dopiero następnie rozpocząć redukowanie. Tym razem się udało i o dziwo nie brakowało mi, drugiego koloru w bombce. Zaletą takiej zmiany był mały zapas szarej włóczki co zmotywowało mnie do wykonania prostej bombki.


 Na zakończenie przystąpiłam więc do pracy nad szarym maleństwem. Popełniłam tu podobny błąd jak w przypadku bordowej bombki. Myślałam, że opadnę z sił. Powielałam swoje błędy. Ponieważ bombka była malutka naprawy poszły błyskawicznie. I tak stworzyłam trzy projekty. Z każdym z ich wiążą się niezapomniane emocje.

Komentarze

 1. Śliczności :-) Takie jednokolorowe i mnie bardziej się podobają :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne. Misterna praca! Gratuluje uporu i wytrwałości. Opłacało się. Efekt mega!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudne te Twoje bombki, jesteś niesamowita!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…