Przejdź do głównej zawartości

Czapka z wzorami wrabianymi


GDZIE SĄ GWIAZDKI ?

  Kiedy zaczynałam swoją przygodę z wzorami wrabianymi motyw gwiazdki była dla mnie najważniejszy. Myślę, że ma to związek z moimi wspomnieniami z Zakopanego, gdzie na małych straganach eksponowane były czapki ręcznie robione z tym własnie motywem. Marzyłam wtedy o takiej czapce, ale sama umiałam  wykonać zaledwie dzierganą prostokątną formę. Kilka lat później wróciłam do Zakopanego i KUPIŁAM CZAPKĘ...  ale bez gwiazdek. Po prostu chciałam mieć czapkę ręcznie wykonaną. 
   Późniejsze moje potyczki z wzorami wrabianymi zawsze kręciły się wokół gwiazdek, nie wyobrażałam sobie, abym mogła, a nawet chciała gwiazdki wyeliminować.
  W tym roku postanowiłam zrezygnować z gwiazdek na rzecz drobnych wzorków. Ale zanim w ogóle wpadłam na pomysł czapki z wzorami wrabianymi...

POSTAWIŁAM NA PATENT

  Włóczkożerny wzór miał sprawić, że kolejny komplet powstanie w błyskawicznym tempie, a ja będę mogła rozkoszować się myślami o szybkim finale. Ponieważ dostałam liczne włóczki i całkowitą dowolność przy wyborze wzoru, postawiłam na kolor różowy i biały oraz wzór pasków. Chyba nie ma nic prostszego. Jakie więc było moje rozczarowanie kiedy delikatne kolory sprawiły, że paski były blade i słabo widoczne.
  Tak naprawdę zanim wybrałam wzór patentowy myślałam o wzorach wrabianych, ale po porównaniu intensywności barw białej i różowej wiedziałam, że kolory będą  słabo kontrastować ze sobą.  
 Myślałam jednak, że w przypadku pasków biel i róż zyskają na intensywności. Niestety tak się nie stało i nastąpiło prucie. CZERŃ DLA DZIEWCZYNKI ?


  Pomyślałam o nietypowym jak dla mnie zestawieniu czerni i różu. Czarny nie jest jednak typowy. Z powodu dodatków jasnej nitki przypomina szary i nie jest przytłaczający. Delikatnie przygasił róż, ale go nie zdominował. Byłam zaskoczona tym nowym zestawieniem, tak różnym od preferowanego przeze mnie połączenia granatu i bieli. Efekt bardzo mi się spodobał.


POMPON

  
  Jako uwieńczenie czapki powstał pompon w nietypowy dość sposób przy użyciu szablonów z blachy, żyletki i szklanki. Cytując Filomenę z filmu "Tajemnica Filomeny" : "Na to bym nie wpadła Martinie nawet za milion lat."
  Dzięki zastosowanej metodzie w końcu nie  muszę wyrównywać nieregularnego kształtu, a pompon zyskał idealny wygląd. 
  Prawdziwe barwy włóczek są uwidoczniane w pomponie. Komentarze

 1. Zawsze podobały mi się czapeczki z wrabianymi wzorami;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna czapeczka, zestawienie kolorów jak dla mnie super. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładna czapka, a zestawienie kolorów idealne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Urocze zestawienie różowego z grafitem. Piękny wzór żakardowy. W całości czapka idealna.

  OdpowiedzUsuń
 5. śliczne połączenie kolorów i wrabiany wzór!

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, a nie pokusiłabyś się o rozpisanie wzoru ? Myślę, że chętni do nabycia go znaleźliby się bez problemu .

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…