Przejdź do głównej zawartości

Cześć III - Postępy przy kalendarzu adwentowym 7-12


  Przyznam, że od momentu, kiedy ukończyłam przody woreczków prace nad kalendarzem znacznie przyśpieszyły. Najbardziej motywuje mnie możliwość wyszukiwania wzorów, które według mnie sprawdzą się na małej powierzchni. Przeszukuje stare gazety i internet, a czasem sama eksperymentuję. Efekty tego są nieprzewidywalne.


  Dobrą decyzja była rezygnacja z nadmiernych ozdobników, które wprowadziłam w wersji testowej (ZAPRASZAM TUTAJ). Zdecydowanie lepiej prezentują się numery na jednolicie czerwonym tle. 


  Kalendarz adwentowy to takie spełnienie projektu sprzed dwóch lat (ZAPRASZAM TUTAJ), który nigdy nie doczekał się finału, ale jego poszczególne elementy stały się osłonkami na świeczki. W tym roku znajdę dla nich zapewne inne przeznaczenie.


  Jak już kiedyś pisałam cała walka o wzory na cześć tylnej jest podyktowana moim zamiarem umieszczenia woreczków na choince, kiedy czas kalendarza już przeminie. Być możne w tym roku wstrzymam się z przedwczesnym ubieraniem choinki.


  Jeśli chodzi o wciąganie nitek to zabieram się to tego etapu po zakończeniu każdego woreczka. Nie jest to uciążliwe, ponieważ w każdym woreczku mam do wciągnięcia jedynie 8 nitek. W porównaniu do moich wcześniejszych projektów, gdzie do ukrycia miałam np. kilkadziesiąt nitek, to praca przy pojedynczym woreczku jest przyjemnością. Zapewne byłoby to dla mnie utrapieniem, gdybym zostawiła wciągniecie wszystkich nitek na sam koniec. Każdorazowe wykończenie woreczka daje też poczucie satysfakcji i motywuje mnie do dalszej pracy. 


  W moich woreczkach dzięki zastosowaniu narzutów stworzyłam dziurki i początkowo przeciąganie przez nie wstążki było utrapieniem, ale od kiedy wykorzystałam do tego procesu największą igłę jaka posiadam i przewlekłam przez jej oczko wstążkę, wyeliminowałam kolejny problem.


 Początkowo do zawiązania woreczków planowałam użycie włóczki zamiast wstążki. Przyznam, że nie wyglądało to najlepiej. Za dużo włóczki w włóczce.  Kiedy porównałam to z efektem jaki daje wstążka wybór był oczywisty. Do każdego woreczka zużyłam około 30 cm wstążki. Ponieważ nie chciałam bawić się w dokładne mierzenie wstążki, przycinałam ją już po przepleceniu przez wszystkie dziurki. Czasem mam wrażenie, że sama utrudniam sobie pracę.   

Komentarze

 1. Jakie piekne te woreczki! Zakochalam sie w nich!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł. Jakie to słodkie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne :-) Będziesz miała wspaniały kalendarz adwentowy :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładny i oryginalny kalendarz adwentowy.
  Jeżeli można - rada dotycząca wstążki: żeby nie snuły się nitki po ucięciu nożyczkami, można leciutko podtopić końcówki wstążki nad ogniem zapałki lub zapalniczki. W ten sposób "zasklepi" się końcówka i już nic się nie będzie snuło.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią skorzystam z Twojej rady :)

   Usuń
 5. Są prześliczne, a im ich jest więcej tym są śliczniejsze, zauważyłaś? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem pełna podziwu dla tak superowych woreczków adwentowych ! Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…