Przejdź do głównej zawartości

Delikatny róż  W nowym projekcie połączyłam wzory, które lubię najbardziej. Warkocze i oczka zdejmowane odseparowały standardowy ścieg dżersejowy lewy. Nowy projekt wykonałam na drutach 4 mm wykorzystując nitkę podwójną włóczki Bergen. Podobnie jak w przypadku każdej czapki z warkoczami po wykonaniu ściągacza pojedynczego (10 rzędów) dodałam 31 oczek, tak aby zachować odpowiedni obwód. Warkocze które wybrałam wiernie imitują te prawdziwe, dlatego należą do moich ulubionych, chociaż zastosowałam je dopiero drugi raz. Składają się z 12 oczek, dlatego w momencie krzyżowania skupiamy się na 4 oczkach każdego z pasm. W przypadku tworzenia tych warkoczy polecam skorzystanie z  drutów pomocniczych.


  Wzór, który wybrałam wymaga częstego krzyżowania oczek przez co znacznie zmniejsza obwód, ale nie wybrzusza nadmiernie wzoru. Dodatkowo oczka zdejmowane również zmniejszają obwód. Wynika to z prostej zasady. Ponieważ oczko prawe w przypadku gdy przejmuje role zdejmowanego nie jest przerabiane na prawej stronie, a nitka biegnie poziomo zabieramy nitce elastyczność oczka. Nitka biegnąca z tyłu jest krótsza niż obwód oczka. Warto pamiętać, że są to straty nieznaczne, dlatego nie należny zbytnio się tym przejmować, a na pewno nie  rezygnować z wprowadzania oczek zdejmowanych do robótki.


  Trudno podać uniwersalny wzór którym należy się kierować w momencie zmniejszania obwodu czapki. Oczka redukuje w bardzo różny sposób i uzależniam to od wzoru. Najłatwiej zmniejszać obwód w przypadku czapek wykonanych ściegiem dżersejowym prawym lub lewym. W przypadku ściągaczy sprawa się komplikuje, a warkocze wymagają dłuższego zastanowienia.


  Jak zwykle ominęłam druty z żyłką. Toleruje je jedynie w przypadku czapki wykonywanej przy pomocy narzutów, gdzie skos stopniowo przechodzi  z jednego końca robótki na drugi i nie mam szans aby ten zabieg udał się na drutach prostych. Wiem, ze przez to tracę możliwość systematycznego mierzenia czapki, ale nie potrafię się przekonać do drutów z żyłką. 
  Czapka jest trochę dłuższa niż standardowa, a jej zwieńczeniem będzie pompon. Do kompletu powstanie też szalik z takim samym wzorem.


Komentarze

 1. Zasuwasz jak mały samochodzik:) czy Ty wszystkie te projekty robisz równocześnie? Super czapa bo ma super warkocze!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. To też jest mój ulubiony warkocz i kolor. Kiedyś na takie kolory nie zwracałam uwagi , ale jak włosy posiwiały ...:-)
  Pozdrawiam
  Dana

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudna czapka, a taki odcień rożu uwielbiam:-). Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna ta czapka taka "puchata".

  OdpowiedzUsuń
 5. Odnoszę ostatnio wrażenie że warkocze są bardzo modne :-). Twoja czapka wygląda świetnie i kolor również mi się podoba. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam ten rodzaj warkoczy! Czapka cudowna :)
  Pozdrawiam, Marta

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna czapka :)
  Planuję wziąć się za swoją ale nie miałam pomysłu na wzór. I właśnie znalazłam inspirację :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jesteś bezbłędna i niezmordowana! Gratki!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…