Przejdź do głównej zawartości

Dziergane literki część II Nadszedł czas na zakończenie projektu trójwymiarowych literek, które rozbudziły moją wyobraźnię do tego stopnia, że już myślę o stworzeniu kolejnych. Jak wspominałam w pierwszym wpisie zdecydowałam się na wzór z oczkami zdejmowanymi i włóczki PHIL COTON 3 i PHIL COTON 4 o różnych grubościach.  Po wykonaniu literek "F" i "P" z nitki podwójnej włóczki PHIL COTON 3, zabrałam się za najprostsze dla mnie elementy czyli literki "L" i "I".  Niezmiennie jednak moją ulubioną pozostała literka "P". Połączenie kolorów turkusu i pistacji na które się w niej zdecydowałam skradło moje zmysły. 
 Następna w kolejności była literka "L", którą stworzyłam z podwójnej nitki włóczki PHIL COTON 4. Zdecydowałam się na odmienne kolory na dwóch stronach. Przód stworzyłam  w kolorze żółtym, a tył zielonym. Jako trzeci łączący kolor wybrałam szary. Tworząc szkielet wzorowałam się na pierwszej literce "F".

Część pierwsza (ZAPRASZAM TUTAJ)


  Na zakończenie powstały literki "I", zdecydowanie mniejsze od pozostałych. Wykonałam je nitką pojedynczą, zyskując dzięki temu na delikatności w stosunku do pozostałych masywniejszych liter. Podobnie jak w przypadku "L" zdecydowałam się na odmienne kolory przodu i tyłu.  Połączyłam więc pomarańcz i zieleń przełamane brązem i szarością. Aby stworzyć pierwsze "I" wykorzystałam włóczkę PHIL COTON 3, a do drugiej wybrałam zarówno PHIL COTON 3 jak i PHIL COTON 4. 


 Kiedy dziergałam literki, które utworzą imię myślałam o zrobieniu kilku dodatkowych. Moim zamiarem była możliwość tworzenia z nich rożnych słów. Po dłuższym zastanowieniu stwierdziłam, że Filip ma na to jeszcze czas. Wierzę jednak głęboko, że mój ulubieniec świetnie sobie poradzi i stworzy z tych pięciu liter własne słowa, takie o których istnieniu nawet ja nie mam pojęcia. 


  Kolory, które zastosowałam są bardzo intensywne, a włóczka w swojej strukturze przypomina sznurek. Dzięki temu w gotowym wyrobie wygląda jak niestandardowa szklista włóczka, która rozwarstwiała się jedynie w przypadku prucia i daje wrażenie gładkiej tafli oczek. Myślę, że włóczka, która dodaje głębi świetnie nadawałaby się do stworzenia maskotek. 
  

Komentarze

 1. Śliczne literki Ci wyszły, bardzo kształtne. Tak sobie myślę, że skoro literki nie będą wieszane, tylko obracane w małych rączkach, to trzeba było literki F i P z drugiej strony zrobić innym kolorem. Ale to pomysł już po fakcie. Może do zastosowania w przyszłości. Zresztą ile głów tyle pomysłów. Całość prezentuje się świetnie! Gratuluję pomysłu, kreatywności, dopieszczenia w każdym calu i szybkiego wykonania :)
  Pozdrawiam, Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za porady. Zapewne wykorzystam je następnym razem :)

   Usuń
 2. Super! Bardzo mi się podobają Twoje literki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialne!! Jesteś niesamowita :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooooooo, jakie piękne :) Fantastyczny projekt :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe literki :-) Fantastycznie wygląda wydziergane imię :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczne są Twoje dziergane literki! Tym bardziej podziwiam bo wiem ile pracy kosztowało zrobienie takich literek :-). Ja nawet nie pomyślałam żeby robić literki na drutach, osobiście szydełko wydawało mi się prostsze, ale może następnym razem spróbuję tak jak Ty bo efekt jest super. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…