Przejdź do głównej zawartości

Dziergane literki  Dawno, dawno temu, kiedy zima była jedynie mglistym wspomnieniem wzięłam udział w konkursie organizowanym prze Coricamo z okazji "Dnia Dziergania W Miejscu Publicznym". Nagrodą była włóczka PHIL COTON 3, która przeleżała w moich zapasach do momentu, aż uznałam, że będzie odpowiednia do nowego projektu oraz gazetka z projektami. Przyznam, że z niecierpliwością czekałam aż doznam objawienia i uznam, że wymyślony przeze mnie projekt okaże się godny tej włóczki.
  Ponieważ kolory włóczki były bardzo intensywne uznałam, że będą idealne do zrobienia trójwymiarowych literek. Przeszukując moje zasoby znalazłam też włóczkę PHIL COTTON 4, która pozostała mi po stworzeniu torebki (ZAPRASZAM TUTAJ). Wymienione dwa rodzaje włóczki miały różne grubości, ale nie stanowiło to dla mnie przeszkody. Postanowiłam, że postaram się stworzyć przy ich pomocy fantazyjny prezent. Czy to mi się udało?
1. Włóczka PHIL COTON 3 (50 g/121 m, 100% coton, kolory: pistache, chanvre, turquoise), która była jedną z nagród w konkursie. 2. Włóczka PHIL COTON 4 (50 g/ 85 m 100% coton, kolory: silver, soleil, corail, pistache), która pozostała w moich zapasach po stworzeniu torebki. 

  Prace rozpoczęłam od zaprojektowania literki "F". Wybór padł na kolor seledynowy i nitkę podwójną PHIL COTON 3. Zdecydowałam się na taki sam kolor na przodzie i tyle literki, a obie warstwy rozdzieliłam tym samym rodzajem włóczki w kolorze brązowym. Wybrałam wzór z oczkami zdejmowanymi, a szczególna uwagę zwróciłam na brzegi poszczególnych elementów. Najbardziej pracochłonne okazało się zszywanie. Ponieważ przerabiałam każde oczko brzegowe, starałam się zszyć poszczególne elementy jak najdrobniejszym szwem.


  Po zakończeniu "F", aby urozmaicić sobie pracę przeskoczyłam kilka literek i zabrałam się za moją ulubioną "P". Poświęciłam jej najwięcej czasu, a "brzuszek" kilkakrotnie prułam. Do stworzenia tej literki wykorzystałam podwójna nitkę turkusowej włóczki PHIL COTON 3. Ponownie sięgnęłam po wzór z oczkami zdejmowanymi, a dwie części łączące przód i tył wykonałam w odmiennych kolorach: seledynowym i brązowym. Zróżnicowania kolorystyka i stopień trudności sprawiły, że "P" jest moją ulubienicą.


  Wszystkie literki, które powstaną w ramach tego projektu utworzą imię. Początkowo myślałam, że literki będą mogły wisieć na ścianie, jednak ostatecznie zrobiłam je na tyle grube, że lepiej sprawdzą się jako zabawki, które będą leżały w pudełku.

Komentarze

 1. Śliczne literki.Początkowo myślałam,że oczka prawe są wyszyte po zrobieniu literek , ale ty robiłaś takim wzorem, ekstra !

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudne są te literki! Niezwykle starannie wykonane.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz dziewczyno fantazję,świetne te literki :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. To trzeba mieć jednak wyobraźnie, gratuluję pomysłu, a wykonanie super! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję pomysłu, rewelacyjne :) A kolory jakie energetyczne!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa sprawa:) Dziękuję za wzór juz z niego korzystam:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudne literki :-) Napatrzeć się na nie nie mogę...są doskonałe!
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale super! P jest super. Piękny kolor włóczki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałabym złożyć zamówienie na imię Matylda... byłaby taka możliwość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykonuje imiona również na zamówienie. W sprawie projektu proszę pisać na ivanescence@tlen.pl

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…