Przejdź do głównej zawartości

Pingu po raz drugi cześć I  Długo od Pingu nie odpoczęłam. Powrócił do mnie jak bumerang. Pomyślałam, że skoro mam okazje zrobić drugiego Pingu to czas na doskonalenie projektu. W takim przypadku trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć. Przejrzałam zapasy i okazało się, że brakuje mi jedynie włóczki w kolorze czarnym i białym. Postanowiłam zrezygnować z włóczki Bonbon i zakupić Kotka. Jedynym elementem wykonanym z włóczki Bonbon będą stopy. 

  Włóczka Bonbon i Kotek charakteryzują się taką samą długością i grubością. Jednak włóczka Kotek jest bardziej zbita i mniej rozciągliwa. Jak dla mnie podwójna nitka włóczki Bonbon tworzy zbity ale nie ciasny splot na drutach 3 mm, natomiast podwójna włóczka Kotka jest za gruba na druty 3 mm, a praca z nią staje się niewygodna . Mimo wszystko nitka włóczki Kotek ma piękny intensywny kolor i jest gładka, natomiast Bonbon ma „chropowatą” strukturę i chyba to mi najbardziej przeszkadza. Ale to tylko moje fanaberie. 

  Rozpoczęłam jak zwykle od zrobienia spodu w kolorze białym. Niestety nie mam etykietki z tej włóczki ponieważ dopadłam w pasmanterii osamotniony motek bez oznaczeń. Mogę jednak stwierdzić, ze to prawdopodobnie Kotek. Pamiętając o tym co wcześniej napisałam wybrałam nitkę podwójną i druty 3 mm. Dlaczego? Otóż chciałam aby rozmiarami Pingu przypominał moją pierwszą maskotkę. Wiem, że miałam kilka dróg wyjścia. Mogłam wybrać nitkę pojedynczą, ale splot wychodził zbyt luźny jak na druty 3 mm. Gdybym wybrała mniejsze druty do pojedynczej nitki, wyszłaby mi jakaś miniaturka maskotki, a nie o to mi chodziło. Mogłam do nitki podwójnej wybrać grubsze druty, ale to oznaczało Pingu giganta. Więc została nitka podwójna i druty 3 mm.  Do maskotek lepiej wybrać sztywniejszy splot w przeciwnym wypadku w trakcie wypychania splot będzie się zbyt luźno rozchodził. 
  Kolejno zabrałam się za tył na który wybrałam nitkę podwójną Kotka i druty 3 mm. Kilka zmian wprowadziłam w przypadku przodu. W pierwszej wersji do stworzenia jego elementów użyłam nitki pojedynczej Kotka w kolorze białym i Phil Coton żółtym, a w wersji drugiej zastąpiłam je nitką podwójną. Dzięki temu, że do wydziergania skrzydełek użyłam Kotka a nie Bonbon, uległy one wydłużeniu. Tym razem wykorzystałam druty 4 mm.

Pingu I (ZAPRASZAM TUTAJ)


Komentarze

  1. Pingu jest fantastyczny - właśnie taki, jakiego uwielbiała moja najmłodsza ze dwa lata temu(zajrzałam pod link z tym pierwszym).

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam pytanie... Czy mogła by pani opisać metodę poznawania "motka kotka" bez oznaczenia?? ? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…