Przejdź do głównej zawartości

Poduszka Ruch Chorzów część I  Czas na Ruch. Po zakończeniu pracy nad poduszką Legii, zastanawiałam się czy uda mi się stworzyć poduszkę w kształcie logo Ruchu Chorzów. Z założenia kształt jest prostszy, ale najtrudniejszy element to stworzenie delikatnego łuku podstawy. Jak pisałam we wcześniejszym wpisie staram się doskonalić metodę dodawania i redukowania oczek. Tym razem tworząc podstawę poduszki postanowiłam wykorzystać metodę kiedy oczko dodatkowe wyrabia się z oczka niższego rzędu. Bardzo polubiłam ten sposób. Oczka dodawane wyglądają estetycznie i nie tworzą żadnych dziur. Wszystko pięknie i ładnie, ale to nie była metoda do tej poduszki. Zaczęłam jednak dodawać oczka według tej metody i szybko się poddałam. Narobiłam dziur wyrabiając oczka z wyrabianych oczek i zmęczyłam palce. Po tym zdecydowałam, że nie mam wyjścia i oczka muszę nabierać jako dodatkowo na początku i końcu robótki, co nie okazało się takie straszne.


  Ponieważ projekt poduszki był nadprogramowy i dobrze wiedziałam, że nie mam wystarczającej ilości białej włóczki, postanowiłam, ze chce jedynie spróbować czy to w ogóle da się zrobić, a kiedy skończy się wymieniona wyżej włóczka projekt powędruje do pudła i poczeka spokojnie aż przy okazji innego projektu zakupie wymagany kolor. Taka była teoria. Kiedy jednak zaczęłam dziergać i po krótkim czasie skończyła się deficytowa włóczka zapragnęłam kontynuować projekt. Obawiałam się, że kiedy odłożę Ruch i wrócę do niego po czasie poduszka na tym ucierpi. Zauważyłam, że w zależności od pory roku i nastroju przerabiam oczka ścisłej lub luźniej. Nie chciałam, żeby zaważyło to na końcowym wyglądzie.  Rzucałam się więc do przeszukiwania mojego koszyka i o dziwo znalazłam pełno małych końcówek motków. Jak wiadomo bieli bieli nierówna, ale chciałam spróbować. Postanowiłam, że nie użyję żadnego z odnalezionych motków nich jeśli uznam, że biel jest w innym odcieniu. Był moment kiedy zaczęłam wrabiać kolor kremowy, ale szybko sprułam ten fragment robótki. O dziwo dobrnęłam do końca przodu, a końcówki białych włóczek zniknęły z moich zapasów. Dzięki temu poduszka Ruchu Chorzów przyczyniła się do wykorzystywania zapasów. 
Komentarze

  1. No właśnie, tak jak Jadwiga uważam, że jesteś niesamowita!
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. .....tak właśnie jak pani Jadwiga i naturalnie jak pani nela......mam przekonanie że jesteś niesamowita !! !

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…