Przejdź do głównej zawartości

Poduszka Ruch Chorzów cześć II


 Wracam do tematu poduszki Ruchu Chorzów. Mimo że nie widziałam (prawdopodobnie) żadnego meczu z udziałem tej drużyny przystąpiłam po raz kolejny do dziergania barw klubowych. Opisałam już perypetie z tworzeniem przodu, a właściwie z dodawaniem oczek. Nadszedł czas na ostatni element czyli tył oraz szycie i wypychanie. Ponieważ cała biała włóczka zniknęła w trakcie tworzenia przodu, a do pasmanterii nie chciałam w najbliższym czasie skierować kroków, postanowiłam że tył wykonam w kolorze niebieskim. W przypadku poduszki Legii Warszawy chciałam uniknąć jednolitego tyłu, natomiast w przypadku Ruchu Chorzów stwierdziłam, że wystarczy mi zabawa przy dodawaniu i odejmowaniu oczek. Tak naprawdę przód zawarł wszystko co najważniejsze, a ekscytacja związana z wrabianiem kolejnego wzoru nie była mi potrzebna. Wprawdzie mogłam wykonać drugą cześć poduszki w sposób identyczny jak pierwszą, ale chciałam uniknąć powielania i  co najważniejsze nie miałam białej włóczki.


  W momencie wykonywania tyłu pilnowałam skrupulatnie aby dodawać i odejmować oczka w odpowiednich momentach. Mocno wierze, że mi się to udało. Jeśli nawet powstały jakieś błędy to nie wpłynęły na ostateczny wygląd. Początkowo myślałam również o zrobieniu niebieskiego pasa łączącego obie części, ale bardzo szybko zrezygnowałam z tego pomysłu.
 Wrabianie wzorów na większych powierzchniach sprawia, ze są one wyraźne i obfite w detale. Tego najbardziej brakuje mi w momencie wykonywania czapek lub szalików.  Chociaż w przypadku tych drugich potrafię to sobie zrekompensować.  Wykonując poduszki w kształcie logo nie musze przeliczać uważnie oczek, rozmiar jest niespodzianką, chociaż staram się go w miarę możliwości przewidzieć wybierając rozmiar drutów i ilość nitek włóczki. Ponieważ poduszki wypycham sama, nie ograniczają mnie wymiary standardowych poduszek. Ale przecież tak naprawdę w ich przypadku wystarczy zrobić szybka próbkę ściegiem dżersejowym prawym i dodać kilka oczek po bokach logu aby efekt był równie zadowalający.
  Zanim wpadłam na pomysł wykonywania poduszek w kształcie logo planowałam wykonać standardowe poduszki 40x40 i kto wie czy jeszcze kiedyś takich nie zrobię. Czas odpocząć od sporu. Przecież piłka nie jest w tym kraju najważniejsza.
Komentarze

  1. Droga pani.......piłka w tym kraju Jest Najważniejsza ! !!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…