Przejdź do głównej zawartości

Wzór, który nie znudził mi się od lat Sama jeszcze nie wiem co wyniknie z mojego machania drutami. Przyznam, że zamarzyłam o dłuższym, luźnym sweterku z krótkim rękawem. Ponieważ zasoby włóczki pozwoliły mi na takie marzenie, nie wahając się długo chwyciłam za druty 6 mm. Wybrałam wzór, który niezmiennie podoba mi się od wielu lat. Zobaczyłam go kilka lat temu w jednej z gazet i mimo że wtedy nie miałam pojęcia jak go wykonać, kupiłam numer w nadziei, że możne kiedyś się uda. I nie myliłam się. Za wzorem przemawia to, że jest powtarzalny, nieskomplikowany, a przy tym unika zazębiania. Jego tło (ścieg dżersejowy lewy) sprawia, że  poszczególne warkocze są płynnie odseparowane, a oczka zdejmowane wyraźnie uwypuklone. Jest minimalistyczny i schludny. Mimo wszystko jest też pracochłonny, a wszystko  z powodu licznego krzyżowania oczek. Uważam jednak, że efekt jaki dają wszystkie zabiegi są warte całej pracy. Jednym słowem jest to wzór idealny do stworzenia narzut i poduszek i być może też idealny do stworzenia sweterka.


  Na drutach mam jedynie 78 oczek z czego dwa oczka to oczka brzegowe. Ponieważ moje druty o wybranym numerze są bardzo długie, nie jestem zmuszona do pracy z drutami z żyłką. Oczywiście jeśli mój pierwszy plan nie powiedzie się, znajdę dla wzoru inne zastosowanie. Na pewno nie będę pruć robótki, ponieważ wzór za bardzo mi się podoba. Oprócz rozważań nad przeznaczeniem projektu mam tez inne dylematy. 


 Moje uwagi dotyczą rozmiarów splotu. Włóczka jest na tyle gruba, że zmuszona byłam wybrać druty 6 mm. Oczka zdejmowane same w sobie są bardzo długie, co w połączeniu z tą włóczka mogłoby przytłaczać masywnością.  Jednak płynny kształt splotu pozwala tego uniknąć. Jak jednak wzór będzie wyglądał na całym fragmencie to czas pokaże. Nie chciałabym zginać w tym sweterku i mam nadzieje, że wzór mnie nie przytłoczy.
 Zastanawiam się czy kiedyś nadejdzie dzień w którym zaopatrzona w nieograniczoną ilość włóczki danego koloru, będę mogła bezproblemowo dziergać.
  

Komentarze

 1. Oh! :o Moja szyja chyba potrzebuje kominka w takim wzorze! :D Ależ to pięknie wygląda!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczny.A gdzie ewentualnie można znalezć ten wzór.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzór pochodzi z wydania specjalnego Sandry "Dzieci i dzieciaki. Delikatne dzianiny dla dzieci." 1/2009

   Usuń
 3. Świetny jest. Rozglądałam się za podobnym. Czy ewentualne zamieszczenie wzoru będzie nadużyciem ?
  Proszę o opis , bo pisze Pani "oczka zdejmowane " ????? :((
  Pozdrawiam
  Dana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczko zdejmowane przerabia się w co drugim rzędzie. Dzięki temu jest ono wydłużone i zajmuje 2 rzędy. W sprawie wzoru proszę pisać ivanescence@tlen.pl :) Pozdrawiam

   Usuń
 4. aaaa...dodam , że zaglądam....zaglądam i podziwiam : wzory norweskie , warkocze , szale z kapturami itd
  Cudeńka !!
  Dana

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowny wzór. I już zapragnęłam mieć długi sweter w tym wzorze. Przód i tył na pewno, a nad rękawami bym się zastanowiła :) Trzymam kciuki za szybkie postępowanie projektu :)
  Pozdrawiam, Marta

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj śliczny!!! A gdzie mogłabym go znaleźć? Byłby świetny do kamizelki którą właśnie chcę zacząć robić :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzór pochodzi z wydania specjalnego Sandry "Dzieci i dzieciaki. Delikatne dzianiny dla dzieci." 1/2009

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…