Przejdź do głównej zawartości

Narzuta z warkoczami  W narzucie połączyłam dwa rodzaje warkoczy, które rozdzielałam ściegiem francuskim. Wykorzystałam nitkę pojedynczą brązowej włóczki (50 % akryl. 50% wełna) i druty z żyłką 4,5 mm. Zapewne nasuwa się Wam pytanie jak to właściwie jest u mnie z tymi drutami z żyłką.


DRUTY Z ŻYŁKĄ 

  Często zaznaczam, że po pierwsze uwielbiam wzory warkoczowe i po drugie nie lubię drutów z żyłką. 
  Jeśli chodzi o warkocze moja miłość do nich jest niezmienna. Druty z żyłką wybitnie ze mną nie współgrają jeśli chodzi o prace w okrążeniach. Natomiast jeśli muszę nabrać dużą liczbę oczek tak jak w przypadku tej narzuty, to praca z żyłką jest do przyjęcia. Nie muszę wykonywać w tym przypadku pracy w okrążeniach. Dodatkowo przechowywanie tak rozpoczętej robótki jest o wiele wygodniejsze i zmniejsza się ryzyku ześlizgnięcia się oczek. Gdybym jednak miała odpowiednio długie druty proste, kto wie możne znów wybrałabym mich ulubieńców. 


KRZYŻOWANIE OCZEK BEZ DRUTU POMOCNICZEGO

  Ponieważ warkocze nie były skomplikowane i krzyżowałam je w jedną stronę zrezygnowałam z dodatkowego drutu. W tym przypadku zwalniałby jedynie moją pracę. O dziwo bardzo lubię ten sposób krzyżowania oczek. 
  Pamiętam jak moja ciocia pokazywała mi jak tworzyć warkocze bez użycia trzeciego drutu. Miałam wtedy 14 lat i nie wierzyłam, że kiedykolwiek będę tworzyć skomplikowane wzory. Po latach, kiedy nauczyłam się krzyżować oczka przy pomocy drutu pomocniczego wciąż się dziwiłam i nie wyobrażałam sobie, abym mogła zrezygnować z dodatkowego drutu. A teraz uwielbiam ten sposób. Komentarze

 1. Cudowny pled. I te warkocze... Każde są piękne.
  Pozdrawiam, Marta

  OdpowiedzUsuń
 2. |Piękna narzuta, żal na niej siadać :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna, idealna :) Pokarzesz jak robisz warkocz bez drutu pomocniczego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się zademonstrować krzyżowane warkoczy bez drutu pomocniczego w jednym z kolejnych wpisów :)

   Usuń
 4. Jaka piękna czekolada z warkoczami...

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna narzuta :-) podziwiam tym bardziej, że musiałaś poświęcić na nią sporo czasu (cienka włóczka, morze oczek). A warkocze bez trzeciego drutu rzeczywiście dzierga się szybciej. Ja w przeciwieństwie do Ciebie używam tylko drutów z żyłką, nawet do szalików. Duże znaczenie ma jakość żyłki. Twardej i wciąż zwijającej się bym nie zniosła... Ale to nie ma znaczenia, dziergajmy tym, czym nam wygodnie. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tylko jedne druty z miękką żyłką i może z tego powodu tylko na nich jestem w stanie pracować. Pozostałe są wciąż pozaginane.

   Usuń
 6. Narzuta jest wyjątkowa.Cudowna.Ogrom pracy włożyłas w tą narzuta.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo piękna i pracochłonna, ale efekt powalający :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna! Mnóstwo pracy wymagała. Ja też lubię warkocze. Bardzo. Nie lubię za to prostych drutów, dlatego jestem pełna podziwu dla ciebie, że je wykorzystujesz do dziergania.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moich prostych drutach panuje ład, a w drutach z żyłką chaos ;)

   Usuń
 9. Przepiękna narzuta! Uwielbiam takie duże formy :) J dziergać wyłącznie na drutach z żyłką, ponieważ mam bardzo małe dłonie (tak na oko, to 8 lub 9-letnie dzieci mają podobne...) więc przy prostych drutach bolą mńie płace :) A dziergać warkocze bez drutu pomocniczego nauczyłam się na samym początku mojej przygody z drutami i do tej pory tak dziergam przy niewielkiej liczbie oczek krzyżowanych :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniała narzuta :-) Piękny kolor i śliczne warkocze :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Extra narzuta!!!Warkocze świetnie wyglądają!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ty to jednak jesteś tytan pracy dzieiwarskiej!

  OdpowiedzUsuń
 13. Super pomysł,narzuta jest prześliczna:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak piękna! Tez nie wiedziałam , że mozna krzyżowac bez drutu pomocniczego :) To ci niepsodzianka :)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękna narzuta ! Mnóstwo pracy ,ale efekt cudny .Pozdrawiam,Dorota

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…