Przejdź do głównej zawartości

Czapeczka krasnal i buciki


 POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI 

 Tym razem powracam do dziergania rzeczy przy których stawiałam pierwsze kroki w dziedzinie robótek na drutach czyli ubranek dla niemowlaków. Pokusiłam się o wykonanie czapeczki i bucików. Są to robótki szybkie pod warunkiem, że nie zalicza się prucia (co u mnie jest niemożliwe). Mam wrażenie, ze gdybym wykonała daną robótkę w pierwszym podejściu pomyślałabym, że coś jest nie tak. 

CZAPECZKA KRASNAL

  Tak i w tym przypadku prułam najpierw czapeczkę, ponieważ nie podobały mi się kolory pasków, oprócz widocznych na zdjęciu wprowadziłam kolor zielony co nie komponowało się z pozostałą kolorystyką. Z żalem musiałam zniszczyć dotychczasowe efekty, które kłóciły się z moją estetyką. Czasem żałuje, że robótki na drutach nie należą do tych ekspresowych. 
  Zastanawiałam się czy nie wykonać dłuższej czapki, ale ostatecznie zdecydowałam, ze byłaby to przesada. 


DANE TECHNICZNE CZAPECZKI KRASNAL

  Czapeczka krasnal powstała na drutach prostych 3 mm co wiązało się z szyciem i wciąganiem dużej liczby nitek. Największym wyzwaniem było idealne szycie, aby uniknąć efektu schodków pomiędzy paskami. Wykorzystałam nitkę pojedynczą włóczki szarej i niebieskiej oraz podwójną koloru morskiego. Całość uwieńczył niebieski pompon.BUCIKI

  Kiedy nadeszła pora na buciki okazało się, że nabrałam za dużo oczek. Ponieważ zweryfikowałam to już na etapie mankietu nie musiałam pruć zbyt wiele. W przypadku bucików wykorzystałam kolory, które użyłam do zrobienia czapeczki z tym, że zdominowałam kolor niebieski. Jako delikatna ozdobę zaplotłam warkoczowe dwukolorowe sznureczki.DANE TECHNICZNE BUCIKÓW

  Buciki ze sznureczkami powstały na drutach prostych 3 mm z wykorzystaniem  pojedynczej nitki włóczki szarej i niebieskiej oraz podwójnej morskiej. Ponieważ nie musiałam zszywać pasków i dbać o ich dokładne pokrywanie się szycie poszło sprawnie.
RÓŻNE NITKI

  Tworzenie z włóczek o różnej grubości wiąże się u mnie z obawą, że różnica w oczkach będzie widoczna co zepsuje finalny efekt. Całe szczęście tym razem udało mi się dobrze pokombinować z ilością nitek i mogę zaliczyć projekt do udanych. Komentarze

 1. Uroczy komplecik :) Piękne kolorki dla maluszka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczny komplet :-) Piękne kolory.
  Zauroczyły mnie buciki - są słodkie :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przecudny komplecik. Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeuroczy komplecik:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny komplecik! A z tym prucie to mam tak samo, czasami to już mi ręce opadają że nie mogę nic wydziergać za pierwszym razem☺

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest genialny! :) Piękne buciki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Śliczny komplet :) Czapeczka mnie zachwyciła! Fajnie połączyłaś kolory, jest spokojnie, stonowanie ale nie nudno.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czapka i buciki są cudowne.Piękne kolory.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Słodki krasnoludzki komplet w pięknych dzieciaczkowych kolorkach. Fajnie to wymyśliłaś. Pozdrawiam wiosennie!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…