Przejdź do głównej zawartości

Czapeczka z kuleczkami


"Doświadczenie - nazwa, którą nadajemy naszym błędom" - Oscar Wild

  Cytat, który omija negatywny wydźwięk słowa "błąd". Moim największym problemem są luki w notatkach. Zazwyczaj zapominam zapisać rozmiar drutów, które używam. Chociaż w tej kwestii nastąpiła znaczna poprawa w przeciągu ostatnich lat, to nadal nie jest idealnie. Jest to najbardziej irytujące w momencie powrotu do niezbędnych notatek. 
  Najważniejsze punkty, które staram się zapisać to rodzaj nitki (podwójna, pojedyncza), rozmiar drutów, rodzaj włóczki i użyte wzory.
  Kiedy poniesie mnie fantazja wykonuje próbkę na innych drutach niż planuję zrobić cały projekt. 
  Największe błędy popełniam, kiedy popadam w rutynę i tracę czujność. Czasem lepiej mieć obawy, bo wtedy stajemy się ostrożniejsi. 
CZAPECZKA 

  Powstała z nitki podwójnej białej włóczki. Ponieważ włóczka była bardzo cienka to mimo użycia podwójnej nitki zastosowałam druty proste 4 mm. 
  Czapeczka ma bardzo prosty krój. Z przodu zastosowałam pojedynczy ściągacz, a całość wykonałam ściegiem dżersejowym prawym. Jako wykończenie zastosowałam ścieg francuski. 
  Sznureczek z przodu wykonałam szydełkiem 4 mm.KULECZKI

  Do ich stworzenia wybrałam druty pończosznicze 4 mm. Oczka nabierałam z wykonanej już czapeczki, aby zminimalizować ilość szycia. Zasada ich powstawania jest taka sama jak moich bombek z tym, że oczywiście nabieram mniej oczek i wykonuje mniej okrążeń co ogranicza też liczbę dodawanych oczek. Do stworzenie tej formy wystarczą cztery druty. Na trzy z nich nabieramy oczka, a czwartym przerabiamy. Większa liczba drutów będzie jedynie przeszkadzać i ograniczać nasze ruchy. Należy pamiętać, aby kuleczki umieścić symetrycznie."WYPYCHADŁO"

  Już jakiś czas temu zrezygnowałam z wypełniania maskotek i innych przestrzennych form włóczką. Przemówiło za tym kilka faktów. Maskotki były bardzo ciężkie. Miałam obawy przed deformacją w trakcie praniem tak wypełnionych form. Wydaje mi się też, że takie wypełnienie po pewnym czasie "osiada" i maskotki wyglądają jakby spuszczono z nich powietrze. 
  Od dłuższego czasu wykorzystuje wypełnienie do maskotek, które można kupić np. na allegro.
  


Komentarze

 1. No proszę misio nie zmarznie a czapeczka wyszła super :) Pozdrawiam i udanego poniedziałku :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna czapeczka :-) Fantastyczny pomysł na kuleczki - bardzo mi się podoba :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słodziutka jest ta czapeczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czapeczka fantastyczna i bardzo misiasta! Wspaniale opisujesz notatki statystycznej druciarki. Pod wszystkim mogłabym się podpisać, a przecież staram się opisy solidnie sporządzać to podobne wpadki mają niestety miejsce...Pozdrawiam wiosennie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Superaśna czapeczka :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Czapeczka jest świetna. W moich notatkach najbardziej denerwuje mnie, że czasem już mi się nie chce dopisywać ile oczek ujęłam, dodałam, a kiedy chcę wrócić do jakiegoś projektu, tu nie mam jak, bo opis wykonania jest napisany tylko w połowie :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Urocza czapeczka :) Co do notatek, mam ten sam problem... zawsze mi coś umyka i jeszcze nie zrobiłam dwóch jednakowych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…