Przejdź do głównej zawartości

Poduszka z inicjałem - P jak Patrycja  Plan powstania tego typu poduszki wykiełkował w mojej głowie około rok temu.  Niestety czas który wtedy pozostał mi do wykonania projektu był zbyt krótki.  Ponieważ jednak pomysł na dobre zadomowił się w mojej głowie powrócił w tym roku.


BRAK PORZĄDKU 

  Radzę rozpoczęcie tego typu projektu od zakupu odpowiedniej poduszki. Czy ja tak zrobiłam? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
 Jak wiadomo poduszka poduszce nierówna o czym i ja się przekonałam. Nie nastąpiło to jednak szybko. Wiedziałam, że planuje powstanie poszewki o wymiarach 40 cm x 40 cm. Bagatelizując pierwszy krok czyli zakupy, dziergałam poszewkę mierząc ją na poduszki dostępne w domu. Okazało się, że mam bardzo mocno wypchane poduszki. Kiedy stworzyłam przód, mimo licznych przymiarek okazało się, że jest on za wąski. Runął w tym momencie plan stworzenia minimalistycznego przodu. Musiałam dorobić fragment. A JEDNAK WARKOCZ 

  Nie planowałam żadnych warkoczy, jednak zdawałam sobie sprawę, że dorobienie fragmentu dżersejem będzie wyglądać jak sztukowanie. Wybór padł wiec na warkocz, który doszyłam z prawej strony. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że zadziałało to na korzyści poszewki. Ponieważ wybrałam wzór litery mocno pochylonej  P nie wyglądało na wyśrodkowane, jednak dorobienie warkocza przesunęło je w dobrą stronę. JAK DŁUGO SIĘ ZASTANAWIAM

 Dumałam nad tyłem. Planowałam wrobienie chmurek, później napisów. Ale wciąż czułam, że to jeszcze nie to. Chciałam aby tył nie dominował nad przodem i tym sposobem zdałam się na prosty wzór złożony z prostokątów oczek prawych i lewych.
KUPIŁAM PODUSZKĘ

Dopiero kiedy przód i tył były gotowe oraz zszyte na trzech brzegach wybrałam się na zakupy. Okazało się, że mogłam zrezygnować z dorabiania warkocza, ponieważ zakupione poduszki były mniej wypchane niż moje, nie zamierzałam jednak już nic pruć. Tym bardziej, że warkocz wpłynął na korzyść literki.

NAMIAR NA WZÓR

Wzór, który zastosowałam jest przeznaczony do haftu krzyżykowego, jednak nie dodawałam żadnych rzędów do wzoru, jak robię to w podobnych przypadkach, ponieważ pochylenie litery skutecznie zgubiło różnicę pomiędzy oczkami i krzyżykami. 
Komentarze

 1. "Elegancja - Francja" !!! W dobrym guście i niepowtarzalnym efektem !

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo sympatyczny projekt :) A warkocz tylko dodaje uroku :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna poduszka.Oryginalny wzór. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Skromna a jaka piękna:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna podusia :) Bardzo subtelna.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…