Przejdź do głównej zawartości

Warkoczowy kocyk


Jeśli zdecydowaliście się dziś do mnie zajrzeć czeka na was kilka ciekawych informacji. 
1. Warkoczowy kocyk w paski.
2. Wyślij kartkę do Powstańców.
3. Motyw robótek w książkach Kate Jacobs: "Piątkowy klub robótek ręcznych" i "Drugi ścieg"
4. Krótka wzmianka o moim blogu w "Twórczych Inspiracjach.


ZACZYNAMY

1. Warkoczowy kocyk w paski (trzy kolory i druty 6 mm)   Kiedy przystępowałam do pracy nad tym kocykiem, postanowiłam, że muszę przemycić do niego moje ulubione warkocze. Wzorowałam się na kocyku, który znalazłam TUTAJ. Wybrałam trzy kolory włóczki Kotek: dwa w odcieniu rudym i jeden w kolorze złotym. 

   Rozpoczęłam od wzoru perłowego i jaśniejszego odcienia rudego. Stworzyłam pasy kolorów obejmujące 12 rzędów przez które przebiegają dwa rodzaje warkoczy. Cały kocyk powstał na drutach 6 mm. Jest cienki i delikatny. Praca nad kocykiem bywała monotonna dlatego w ramach przerywników rozpoczynałam inne robótki o których już niebawem. 

2. Nie zapominaj o Naszych Bohaterach.

   Wystarczy odwiedzić pocztę, gdzie dostępne są darmowe kartki i wysłać. Nic trudnego, a jak wiele znaczy. Nie zapominajmy. 

Wyślij kartę Powstańcom. Więcej szczegółów na bohateron.pl
Kartki dostępne bezpłatnie na poczcie. 

3. Motyw robótek

  Tym razem sięgnęłam po książki Kate Jacobs. Od dłuższego czasu przymierzałam się do ich przeczytania. Przyznam, że kontynuacja "Drugi ścieg" bardziej przypadła mi do gustu. Porównując je do książek D. Macomber "Sklep na Blossom Street" i "Skrawki życia", które też opisują perypetie kobiet w sklepie z włóczkami, trudno zdecydować, która z autorek opisała to lepiej. Gdybym mogła wybrać krzyżowo to do moich ulubionych należałyby: "Sklep na Blossom Street" (D. Macomber) i "Drugi ścieg"(K. Jacobs).

W zakładce motyw robótek (ZAPRASZAM TUTAJ) więcej inspiracji.

I Kate Jacobs, Piątkowy Klub robótek Ręcznych, przeł. M. Konopko, 2008, Wydawnictwo Dolnośląskie


Źródło zdjęcia: http://www.taniaksiazka.pl/piatkowy-klub-robotek-recznych-kate-jacobs-p-119867.html

II Kate Jacobs, Drugi ściegprzeł. D. Jankowska, 2009, Wydawnictwo Dolnośląskie

Źródło zdjęcia:https://krakowczyta.pl/977474/Drugi+%C5%9Bcieg4. Twórcze Inspiracje nr 4-5/2016

W najnowszym numerze znalazła się krótka wzmianka o moim blogu z galerią zdjęć.


Komentarze

 1. Piękny kocyk, który idealny jest na jesienne wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudny kocyk, jak zwykle, jak każda z Twoich prac.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocyk w pięknych, ciepłych jesiennych kolorach mieni się warkoczami! Pomysł wspaniały! Pozdrawiam serdecznie i podziwiam za nieustanną kreatywność!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny kocyk. Pięknie dobrałaś kolory :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczny kocyk. Książki na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. świetny kocyk i kolorki super dobrane

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy koc:) Chociaż nie moje kolorki:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny kocyk :) i te sweterki boskie po prostu :). Idealne dla maluszków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię tworzyć rzeczy dla maluchów. To chyba sentyment, bo od tego zaczynałam moją przygodę z drutami.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…