Przejdź do głównej zawartości

Wykończyłam czapki


    Nadszedł czas na zakończenie dziewiarskich projektów. Dwie z prezentowanych czapek pokazywałam już w wersji roboczej (ZAPRASZAM TUTAJ)Zebrałam się w sobie, zszyłam, powciągałam wolne nitki i ozdobiłam pomponami. Następnie zdecydowałam się na stworzenie trzeciej czapki z wzorami norweskimi.

Granatowa z białym pomponem i delikatnym wzorkiem. 

Połączyłam dwa kontrastujące kolory. Podoba mi się w niej kształt czubka, lekko wydłużony i ładnie zaokrąglony. Zdecydowałam się na biały pompon, aby nie odwracać uwagi od delikatnego wzoru. Czapka powstała na drutach prostych. Z tyłu znajduje się szew. 


Fantazyjna

  Jako drugą wykończyłam melanżową w której połaczyłam grubą kremowa nitkę i cienką wielobarwną. Dzięki temu kolory w subtelny sposób wybijają się z jasnego odcienia. Zdecydowałam się na wzór perłowy, który należny do moich ulubionych. W momencie redukowania oczek chciałam nadal operować wzorem perłowym rezygnując z pomysłu zastąpienia go ściegiem dżersejowym prawym. Sprawiło to małe trudności, ale z efektu jestem zadowolona. Czapkę ozdobiłam wielobarwnym pomponem w którym dominuje kremowy kolor. 

Czapka z wzorami norweskimi

  Po wykończeniu i dopracowaniu dwóch wcześniejszych czapek, zdecydowałam się na stworzenie trzeciej z wzorami norweskimi. Jako bazę wybrałam kremową włóczkę. W celu wrobienia wzoru zdecydowałam się na wielobarwną włóczkę z domieszka wełny. Ponieważ była ona bardzo cienka, połączyłam dwie jej nitki marząc o tym aby kolory ładnie się pokrywały, co prawie się udało :) W przypadku pompona zdecydowałam się na kolor kremowy, aby nie odwracać uwagi od wzorów norweskich.


Powróćmy do mojego ulubionego tematu - motywu robótek. Tym razem czas na serial "Czas honoru". W celu zapoznania się z pozostałymi motywami zapraszam do zakładki "Motyw robótek".


1. "Czas honoru" sezon 1 odcinek 3 "Przydział", 2008


Źródło zdjęć: kadry z filmu

2. "Czas honoru" sezon 4 odcinek 7 (46) " Znak Rosenfarba", 2011

Źródło zdjęć: kadr z filmu


3. "Czas honoru" sezon 4 odcinek 10 (49) " Wyprawa do Rzeszy", 2011

Źródło zdjęć: kadry z filmu

Komentarze

 1. Efekty twojej pracy dziewiarskiej oznaczają, że wakacje mają się ku końcowi i czas zacząć przygotowania do zimy. Ty swoje rozpoczęłaś efektownie, wyprodukowałaś świetne czapki, każda inna, każda twoja. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czapeczki są śliczne. Wymagały dużo pracy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie piekne! trudni mi nawet wybrac ta najfajniejsza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne czapki :-) Piękne wzory i kolory - są doskonałe!
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne czapki, nic tylko czekać na zimę :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…