Przejdź do głównej zawartości

Niebieskie spodenki na szelkach


Jak to wszystko się zaczęło

 W trakcie poszukiwania inspiracji w internecie znalazłam zdjęcie (ZAPRASZAM TUTAJ). Zakochałam się w prezentowanym projekcie i zamarzyłam, aby go stworzyć.  Wtedy nawet przez myśl mi nie przeszło, aby przeszukać chociażby Ravelry w celu zdobycia wzoru. Uznałam szablonowo, ze jest to jedno z miliona zdjęć w sieci. Tak gubi rutyna. Rzadko wykonuję coś na podstawie wzorów z internetu, zazwyczaj posiłkuje sie własnymi umiejetnościami lub wzorami z robótkowych gazetek. Ponieważ zapragnęłam stworzyć spodenki ze zdjęcia i nie miałam pojęcia o istnieniu wzoru musiałam liczyć na własne umiejętności.


Wybór włóczki i drutów

  Zdecydowałam się na kolor niebieski i druty 4,5 mm. Aby przejść przez projekt spokojnie i skrupulatnie przeanalizowac kazdy krok, przód i tył wykonywałam oddzielnie. Rozpoczęłam od tworzenia tyłu. Wydawał mi się prostszy do stworzenia, ponieważ jest to cześć do której są przyszywane guziki. Stwierdziłam, że po stworzeniu tyłu będzie mi łatwiej oszacować rozmieszczenie dziurek z przodu. Wybrałam podobnie jak na zdjeciu wzór francuski i perłowy. Nastepnie zrobiłam przód. Wiedziałam już ile guzików potrzebuję, dlatego znając liczbe rzędów w łatwy sposób zaplanowałam liczbę i rozmieszczenie dziurek. Na samym końcu stwrzyłam szelki. 

NITKA POJEDYNCZA
DRUTY 4,5 MMJak tworzę?

1. Mniej więcej znam wymiary ubranka które chce wydziergać. Cały czas mam przy sobie centymetr aby porównywać wymiary mojej robótki i wykroju. Czasem robótka wychodzi za duża, ale całe szczęście dzieci szybko rosną :)
2. Robie próbke na podstawie której nabieram poczatkową liczbe oczek oraz wyliczam liczbę rzędów do wykonania.
3. Nie tworzę całego opisu, zapisuję go stopniowo jednocześnie dziergając.
4. Często pruje i skreślam notatki. 

Zdarza sie, że pruje cały projekt i juz nigdy do niego nie wracam. 


Wybór guzików

  Długo zastanawiałam się jak powinny wygladać guziki. Ostateczniw wybrałam jednokolorowe, a jedyną fantazją były odmienne guziki przy szelkach. 


Jak odkryłam, ze istnieje wzór?

  Po zakończeniu projektu, chciałam poszukać kolejnych inspiracji na Ravelry. Jakie było moje zdziwienie kiedy bardzo szybko odkryłam, że istnieje wzór na te spodenki. Nastepnym razem najpier zajrze na Ravelry :)

Ponieważ dotarły juz ksiazki do osób, które wygrały w moim konkursie moge pokazac jak je zapakowałam :)
Komentarze

 1. O! Ja też je robiłam jakiś czas temu :)
  Super i wyszło z głowy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super spodenki, jesteś bardzo zdolną dziewiarką. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne spodenki :) U mnie proces twórczy wygląda bardzo podobnie, a nawet tak samo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne są te gatki! Jesteś genialna :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie małe, a takie ładne! Jesteś nieziemska!

  OdpowiedzUsuń
 6. Urocze,oczami wyobraźni widzę takie tłuściutkie nóżki wystające z nogawek:))))

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne spodenki, dorób do nich czapeczkę i strój na sesję zdjęciową gotowy i oryginalny. Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Są niesamowite, i te guziczki - dodają im uroku :)))

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…