Przejdź do głównej zawartości

Rękawiczki z wzorami norweskimi  Nie pamiętam dokładnie kiedy ostatni raz wykonywałam rękawiczki na drutach.  Zapewne minęło już trochę czasu, ale blog jest pomocny w odświeżeniu pamięci. Często natomiast myślałam o stworzeniu kolejnej pary, ale inne robótki odciągały moją uwagę od skrupulatnego planu. Jak jednak mawiają "co się odwlecze, to nie uciecze".  I tak nastał moment, kiedy przystąpiłam do pracy.


 Rękawiczki należą do tej części garderoby, które wykonuje z przyjemnością, mimo że nie lubię tworzyć powtarzalnych elementów. 


  Stworzyłam kiedyś parę rękawiczek jedynie z lewymi kciukami. Ponieważ były to rękawiczki z wzorami norweskimi, gdzie wzór na spodzie i wierzchu różniły się od siebie, musiałam pruć jedną z rękawiczek do momentu podstawy kciuka. Nie wiem gdzie błądziłam myślami, kiedy tworzyłam oryginalna parę. 


  Stworzyłam również parę rękawiczek z klapkami rożnych rozmiarów. Jednak tu ewidentnie zawiniła włóczka. Mimo identycznych parametrów i tej samej serii musiałam wykonywać jedna z klapek ponownie. Na zdjęciu poniżej, widać różnice w rozmiarach nie tylko klapki, ale też i palców. Zrozumiałabym różnice w wielkości gdyby chociaż moja włóczka pochodziła z różnych serii produkcyjnych. Kilka razy sprawdzałam parametry i do dziś nie potrafię rozwiązać tej zagadki. Macie może jakieś pomysły?


  Wracając jednak do tematu bardzo długo marzyłam, aby nauczyć się robić rękawiczki. Swoją naukę rozpaczałem od rękawiczek z pięcioma placami, dopiero później zaczęłam wykonywać rękawiczki z jednym palcem. Te prezentowane dziś wykonywałam już wielokrotnie. Ich wzór chyba nigdy mi się nie znudzi. Jest klasyczny i ponadczasowy. Mimo, że wzór jest zawsze ten sam, to w każdej kolejnej parze zmieniam drobne elementy, tak aby nie było dwóch identycznych kompletów. 


 Do stworzenia rękawiczek z wzorami wrabianymi wykorzystałam druty pończosznicze 4 mm. Na samym początku stworzyłam cześć główne, na koniec pozostawiłam sobie wydzierganie kciuków, których wzór szczególnie mi się podoba. Prace poprzedziłam wykonaniem próbki bez której nie wyobrażam sobie tworzenia idealnych rękawiczek.


  Wzory do niektórych z moich rękawiczek zamieściłam w zakładce INSTRUKCJE (ZAPRASZAM TUTAJ).Komentarze

 1. Piękne :) Dla mnie dłubanina niewyobrażalna, tym bardziej podziwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że wielki powrót do norweskich gwiazdek :-) jak zawsze świetne te rękawiczki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjne rękawiczki. Nie cierpię zmieniać kolorów w robótce, więc jestem zszokowana Twoim dziełem! Ogrom pracy!

  OdpowiedzUsuń
 4. super, aż zatęskniłam za zimą:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podobają te rękawiczki, a wzory skandynawski wydają się być bardzo pracochłonne. Piękne! Gratuluję talentu po raz setny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękne są. Podziwiam Cię za te wzory.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne wzóry i oczywiście wykonanie. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…