Przejdź do głównej zawartości

Zielony sweterek i spodenki w paski Bardzo się starałam, aby oddać na zdjęciach soczystą zieleń. Tymczasem wciąż wychodzi mi wyblakła. Uwierzcie więc na słowo sweterek jest w kolorze soczystej zieleni. A dokładniej ujmując jest to kolor trawy, która przebija sie przez zmarzniętą ziemie i jeszcze nie zaznała ciepłych promieni słońca. 

 Próbowałam odszukać odpowiednie zdjęcie włóczki w sieci, niestety albo moje oczy wyobrażają sobie ten kolor w inny sposób, albo taką włóczkę trudno sfotografować :) W każdym razie jest to włóczka ze zdjęcia poniżej.


WŁÓCZKA KOCUREK KOLOR 24-2211

SWETEREK WEDŁUG WZORU Z GAZETKI 
  Wzór na sweterek pochodzi z "Sandra. Wydanie specjalne. Dzieci i dzieciaki 1/2011". Po zrobieniu próbki zabrałam sie za tworzenie głównych elementów czyli dołu i rękawków sweterka. Ponieważ wybrałam inne druty i inną włóczkę niż w opisie, wiedziałam, że czekają mnie schody w momencie redukowania oczek, które w gazecie było dość skrupulatnie opisane. Ale od czego mamy matematykę :). W gazetce zostałam zbombardowana numerami rzędów i ilością oczek do zredukowania. Prawdziwy miszmasz. Zabrałam sie jednak za obliczenia i wyszłam cało z opresji. Poniżej przedstawiam moje obliczenia.


Przykładowe obliczenia.

Według instrukcji na drutach miałam 298 oczek i powinnam zgubić 100 oczek.

Ja miałam na drutach 212 oczek. Wiec ile oczek powinnam zgubić?

Zabieramy sie do obliczeń:

Zaczynamy od wyliczenia ile procent całości (298 oczek) stanowi 100 oczek, które należy zredukować (według instrukcji z gazetki)

298 o. - 100%
100 o. - x%
x = 33,5%

Następnie obliczamy ile oczek z naszej puli (212 oczek) wynosi 33,5 %

212 o. - 100 %
x - 33,5%
x = 71,02 oczek (czyli po zaokrągleniu 71 oczek)

Z moich obliczeń wynikało, ze musze zgubić w pierwszym z redukowanych rzędów 71 oczek. W podobny sposób wykonywałam wszystkie obliczenia. KIEDYŚ NIE ROBIŁAM PRÓBKI

 Ponieważ moje pierwsze ubranka robiłam na podstawie instrukcji z gazetek lub książek, w ogóle nie zaprzątałam sobie głowy wykonywaniem próbki. Postępowałam po prostu zgodnie z instrukcją. Tym sposobem otrzymywałam ubranka bardzo szerokie, albo bardzo wąskie :)
SPODENKI 

Zrobiłam według instrukcji z tej samej gazetki. Moją jedyną modyfikacją było wprowadzenie pasków. 


Komentarze

 1. Cudowny komplecik. Zieleń sweterka bardzo soczysta i piekna. Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Milusi ten komplecik. Kolorek nieszablonowy - taki jedyny w swoim rodzaju - wyróżniający się.
  Ja też korzystam z proporcji, gdy muszę przeliczyć czyjąś robótkę na swoją, a potem już standardowo, czyli "na czuja".

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przyjemny komplecik i oryginalny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Komplecik jest słodki. Maluch będzie w nim wyglądać uroczo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne wdzianko jak dla małego leśnego skrzata:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczny komplecik... lubię takie małe formy

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny komplet, spodenki szczególnie mi się podobają

  OdpowiedzUsuń
 8. Doskonałe połączenie i kolorów i sweterka ze spodenkami:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudny sweterek i spodenki, bardzo podoba mi się kolor i wykonanie, które jest bardzo staranne! Piękne!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne! Ja jestem ostatnio zagrzebana w drutach - robię ubranka dla moich lalek (zapraszam na bloga zobaczyć :) Super pomysł. Wypróbuję w najbliższym czasie ten sweterek w wersji mini dla lalki 40 cm. Mam nadzieję, że mi wyjdzie. Pozdrawiam Cię cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo fajne pasiaste majciochy :)
  soczystą zielen ciężko jest oddać na zdjęciach, aparaty i wszelkie filtry przeważnie ją przekłamują, podobnie mam z czerwienią...
  robienie próbek na drutach - chyba każdy się krzywi na myśl o ich robieniu a każdy podręcznik do robienia na drutach czy magazyn zawsze namawia do tego :)

  OdpowiedzUsuń
 12. no i kolejny przykład ,że matematyka przydaje się wszędzie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…