Przejdź do głównej zawartości

Moja pierwsza szydełkowa czapka - Minionek


 

  Bardzo długo marzyłam, aby nauczyć się robić na szydełku. Z utęsknieniem spoglądałam na szydełkowe wyroby w szczególności maskotki. Podobały mi się oczy misternie wykonane, które ozdabiały czapki dla dzieci. Kiedy recenzowałam księżkę "Wykończenia brzegów" (ZAPRASZAM TUTAJ) postanowiłam wykonać jeden ze wzorów, które były w niej opisane. "Zmusiło" mnie to do wykonania pierwszych kroków i nauczenia się minimalnych podstaw szydełka. Kiedy książkę odłożyłam już na półkę zapragnęłam stworzyć coś większego.  


  I tak postanowiłam, że wykonam czapkę Minionka. Tak się złożyło, że miałam wszystkie niezbędne kolory włóczki. Jednak jeśli chodzi o wybór szydełek, to dysponowałam dwoma. Pierwsze sfatygowane wieloletnie 2 mm i drugie 4 mm, które otrzymałam w paczce dwa latata temu od firmy Coats (ZAPRASZAM TUTAJ).


  Jako osoba początkująca wybrałam najgrubsze z moich szydełek i nitkę podwójną włóczki. Poszukałam zdjęcia (KLIK), które najbardziej mi się spodobało, ale co najważniejsze znalazłam tutorial, który zachwycił mnie detalami. 


  Jedyny problem, który przede mną stanął to dopasowanie rozmiarów czapki. Wspomniałam już, że finalnie wybrałam grube szydełko, jednak na początku skusiłam się na szydełko 2 mm i nitkę pojedynczą. Ponieważ nigdy nie tworzyłam czapki robionej od góry, ani nie robiłam czapki na szydełku zaczełam nieświadomie tworzyć czapke dla olbrzyma co widać na zdjęciu poniżej. Trochę mnie zniechęciło mozolne tworzenie kolejnych słupków, których liczba była zdecydowanie za duża. Dlatego zdecydowałam o zmianie.  Tym razem pracowałam już z szydełkiem 4 mm i nitką podwójną. Praca posuwała się zdecydowanie szybciej i kiedy już prawie byłam dumna z efektów okazało się, że czapka pasuje na moją głowe, a nie na głowę dziecka. Nastąpiło prucie, ale tylko do momentu kiedy miałam wymaganą liczbę słupków. Dzięki temu widziałam zalążek pracy i nie dopadło mnie stuprocentowe zniechęcenie. 


  Kiedy powstała już moja bazowa czapka wykonałam detale zgodnie z instrukcją z filmu. Według mnie szczególnie oczy są zjawiskowe. Zmieniłam jedynie "uśmiech", który wykonałam łańcuszkiem. Poniewaz film instruktażowy jest on w jezyku angielskim ponizej zamieszczam kilka objaśnień, które moga być pomocne.


SŁOWNICZEK

stitch - oczko
slip stitch - oczko ścisłe
single crochet - półsłupek
half double crochet - półsłupek z narzuconą nitką
double crochet - słupek

Skoro zaprzyjaźniłam się z szydełkiem to czy powinnam zmienić nazwę bloga?Komentarze

 1. Przepiękne robisz te rzeczy .

  OdpowiedzUsuń
 2. No super!!! Świetnie Ci się udała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo pomysłowa i śliczna czapeczka! Super efekt, każdy dzieciak chciałby takie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czapeczka rewelacyjna. Minionki są ekstra

  OdpowiedzUsuń
 5. Genialnie Ci wyszła ta czapeczka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Do odważnych Świat należy! Pierwsza czapka i sukces!
  I to jaka czapka! Bajkowa!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiedziałam, że sobie poradzisz z szydełkiem :) Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 8. No patrz, nie sądziłam, że nie szydełkujesz. Na drutach wyczyniasz takie cuda, a szydełko w obsłudze moim zdaniem o wiele prostsze. Tym bardziej gratuluję. Minionek wyszedł super :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piekna czapa.Piekne rzeczy tworzysz.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna jest ta minionkowa czapka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję. Super wyszła czapka. Oj będziesz dziergać szydełeczkiem, oj będziesz.
  Pozdrawiam, pa pa
  Ps. nie ma rzeczy niemożliwych

  OdpowiedzUsuń
 12. brawo za efekt zmuszenia się!

  OdpowiedzUsuń
 13. Gratuluję takiej udanej czapeczki!
  Pozdrowienia:))

  OdpowiedzUsuń
 14. Fantastyczna czapeczka!!! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…