poniedziałek, 19 czerwca 2017

Dodawanie oczek

  Kiedy dziergałam swoje pierwsze rękawiczki i dodawałam oczka na klin kciuka zawsze wychodziły mi dziury. Przez długi czas nie potrafiłam wyeliminować tego błędu. Ale z czasem udało się i dziś mogę cieszyć się dodawaniem oczek bez powstających dziur. Skupię się dziś na dodawaniu oczek na prawej stronie robótki poprzez tworzenie ich z nitki poprzecznej w środku rzędu. Nie istotny jest dziś rozmiar drutów i rodzaj włóczki. Czas na krótki instruktaż.


 Kiedy dochodzimy w naszej robótce do miejsca, gdzie chcemy dodać oczko musimy odszukać nitkę łączącą dwa sąsiadujące oczka (w rzędzie oczek poniżej tych które mamy na drutach). Na zdjęciu pokazałam ten mostek za pomocą trzeciego drutu.


Najpierw zademonstruję dlaczego tworzy się dziura, a następnie prawidłowy sposób dodawania oczek.


NIECHCIANA DZIURA


Nitkę łączącą (poprzeczną) należy za pomocą prawego drutu narzucić na lewy drut i przerobić na prawo. Jeżeli zrobimy to w ten sposób jak widoczny na zdjęciu czyli wbijamy prawy drut od przodu w nitkę poprzeczną, to po narzuceniu oczka bliżej prawej strony będzie nitka za drutem i po przerobieniu tego oczka powstanie nam dziura. Dlaczego? Narzucając w ten sposób oczko mamy pod nim wolną przestrzeń niczym nie ograniczoną w tym rzędzie. 


JAK UNIKNĄĆ DZIURY?
Podobnie jak w poprzednim przypadku nitkę łączącą (poprzeczną) należy za pomocą prawego drutu narzucić na lewy drut i przerobić na prawo. Jednak tym razem wbijamy prawy drut od tyłu w nitkę poprzeczną (bliżej prawej strony będzie nitka przed drutem). Dzięki temu kiedy będziemy przerabiać tak narzucone oczko, jego nóżki skrzyżują się u podstawy dzieląc dziurę na pół, czyli właściwie ją eliminując.

Nabieranie nitki poprzecznej na prawy drut. Bliżej prawej strony jest nitka z przodu.

Narzut z nitki poprzecznej na lewym drucie.
Efekt końcowy - brak dziury


PORÓWNANIE
Czy widzisz różnicę w sposobie narzucania nitki?


8 komentarzy:

 1. Robię podobnie. Pozdrawiam 🍀🌼🌻

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie wytłumaczone. :) Na pewno przyda się wielu osobom!
  ~Wer

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki, Kochana!!! Zawsze mnie irytowały te dziurki, a nie wiedziałam jak sobie z nimi poradzić :) Teraz może chętniej wrócę do drutów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie i przejrzyście! :) Na pewno sporo osób skorzysta z Twojej instrukcji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy sposób :) Ja dodaję oczko wyrabiając z jednego dwa (od tyłu i od przodu). Też jest prawie niewidoczne.

  OdpowiedzUsuń
 6. ... Dla mnie to magia totalna, czary mary.... podziwiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuje za dokładna instrukcję. Tyle lat robię na drutach i dopiero na emeryturze nauczyłam się dodawać tak rewelacyjnie oczka. Zawsze robiłam dwa oczka z jednego, ale to nie to. Prawie ich nie widać. Jeszcze raz dziękuję.
  matylda

  OdpowiedzUsuń