Kocyk wzorem francuskim


 Tym razem na kocyk wybrałam wzór francuski. Jest on bardzo prosty w wykonaniu, nie wymaga kontrolowania liczby oczek i uporczywego śledzenia schematu. Chociaż ostatnia jego cecha może być też wadą, ponieważ wzór ten jest monotonny w wykonaniu. 
  Jedną z zalet jest natomiast stworzenie wzoru karbowanego, dwustronnego, co w przypadku kocyka jest rewelacyjnym rozwiązaniem, tworzy wrażenie puszystości. Liczbę oczek i rzędów, które musimy wykonać jest dowolna. Cały wzór składa się z dwóch rzędów, za każdym razem przerabiamy oczka prawe.


Jak wykonać ścieg francuski?

Zarówno na stronie prawej jak i lewej wykonujemy oczka prawe. Ważne jest w tym przypadku aby pilnować naprężenia nitki, ponieważ nierówności w tym wzorze są łatwo zauważalne. Nigdy tego nie testowałam, ale niektóre dziewiarki zalecają, aby na lewej stronie robótki używać drutów o pół rozmiaru mniejsze.  Podobno niweluje to nierówności.


3 komentarze:

  1. Bardzo ładny kocyk. Nie znałam tego sposobu z mniejszymi drutami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę spróbować z wymianą druta, ciekawy pomysł na rzędami nierówną robótkę. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękny kocyk, ten ścieg ma wiele uroku :) nie rozumiem stosowania innych drutów, wszystkie oczka wszak przerabiane są tak samo po obu stronach.

    OdpowiedzUsuń