Biały kocyk z wzorem ażurowym

 

 Wzór liści wykorzystałam już parokrotnie. Swoje zastosowanie znalazł w kocykach i swetrach. Stosuję dwie jego wersje rezygnując lub wprowadzając oczka oddzielające poszczególne panele. 


Zalety wzoru z oczkami lewymi oddzielającymi poszczególne liściaste panele.

Mniejsze prawdopodobieństwo pomyłki we wzorze. 

  Chociaż wydaje się to sprzeczne, ponieważ mamy dodatkowe oczka przerabiane na lewo (czy też na prawo w zależności od tego na której stronie robótki jesteśmy) to właśnie te oczka dają nam sygnał i przygotowują do skupienia się nad poprawnym wykonaniem schematu liścia. Jest to szczególnie ważne ponieważ w tym wzorze tworzymy narzuty zarówno na prawej jak i lewej stronie robótki. Dlatego oczka lewe działają jak znacznik.

Wzór wydaje się asymetryczny, a z powodu redukowania oczek i robienia narzutów, oczka lewe tworzą piękne fale. Jest to jedna z niewątpliwych zalet, kiedy operując zwykłymi oczkami uzyskujemy niebanalny efekt.

Zalety wzoru bez oczek oddzielających poszczególne liściaste panele.

 Skupiamy się na oczkach prawych bez konieczności zmiany przerabiania oczek przez co praca przebiega szybciej.

 W przypadku rezygnacji z oczek lewych uzyskujemy wzór mniej fantazyjny. Znika element pięknej fali. Duże znaczenie ma tez tu włóczka na która się zdecydujemy. 

Znaczniki

 Kiedyś uważałam je za zbędne, dziś ciężko mi wyobrazić sobie pracę bez nich i wciąż mam ich za mało. Kiedy nie wiesz jak dobrze się z nimi pracuje, nie wiesz co tracisz. Jednak w momencie kiedy zaczniesz z nich korzystać, nie możesz przestać.

 Zazwyczaj używam małych plastikowych agrafek, które niestety lubią w najmniej odpowiednim momencie odpinać się, dlatego też mam zamiar przetestować znaczniki w kształcie zamkniętych okręgów. Jeśli już wspomniałam o znacznikach to zaznaczę, że szczególnie te fantazyjne i różnokolorowe potrafią uprzyjemnić cały proces tworzenia. 

Dane techniczne

 • wybrałam druty z żyłką 6,5 mm, 
 • wykorzystałam około 400 gram włóczki,  pracowałam nitką podwójną,
 • wzór obejmował 13 oczek, 
 • link do wzoru: Liściasty kocyk,
 • wymiary kocyka 82 cm x 102 cm,
 • brzegi kocyka ozdobiłam ściegiem francuskim,


Prace przy których wykorzystałam wzór liści.

16 komentarzy:

 1. Śliczny 💖💖💖💖💖
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Duże uznanie za stosowanie wzoru, w którym w każdym rzędzie zarówno po prawej jak i lewej stronie dodaje się i odejmuje oczka. Wymaga to megakoncentacji. Ja jestem w stanie się tego podjąć tylko w robótce przerabianej na okrągło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowałam robić ten wzór na okrągło przy jednym ze swetrów, ale poległam :)

   Usuń
 3. Zrobilam bardzo podobny,. bardzo szybko się robi a efekt WOW :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny kocyk :)
  Co do znaczników, to zgadzam się z tym co piszesz. Dopóki nie zaczęłam ich używać, to uważałam je za zbytek, a teraz nie wyobrażam sobie dziergania bez nich. Wolę agrafki właśnie z tego powodu, że zawsze można je przepiąć i włożyć w robótkę w dowolnym miejscu i momencie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znaczniki to jedne z moich ulubionych akcesoriów, staram się ich nie gubić :)

   Usuń
 5. Kocyk jest przepiękny 😍!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Za i przeciw, spis prac - dziękuję za wyczerpujące podsumowanie "liściastego tematu"! Może też kiedyś poń sięgnę, tu mam bazę :)
  Bez znaczników ani rusz, mi pomagają nawet w prostych wzorach, bo lubię się rozpędzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w przyszłości wpis będzie dla Ciebie pomocny :)

   Usuń
 7. Tak z daleka to tych liści nawet nie widać, zlepiają się we wzorek. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękny jest ten kocyk. Na lato idealny - lekko otuli, a jednocześnie jest przewiewny. Bawełna, wiskoza, czy inne naturalne włókno sprawdzą się znakomicie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę pomyśleć o jakichś zimowych projektach.

   Usuń