Jak zrobić bąbelek na drutach - wersja bez odwracania robótki


  Poszukiwania idealnego bąbelka to podróż bez końca. Robienie na drutach w zasadzie jest prostą sprawą. Oczka prawe i lewe to wszystko na czym opiera się ten proces, ale dopiero niezliczona kombinacja tych oczek pozwala na osiągnięcie odległego celu. Dziś skupimy się na stworzeniu bąbelka bez konieczności odwracania robótki. Przy okazji tworzenia musztardowego kocyka wspomniałam o innej metodzie.  

   W obecnym projekcie wykorzystuję bąbelki do stworzenia miętowego kocyka. Pracuję nitką podwójną na drutach 6,5 mm. 

Bąbelek na drutach bez odwracania robótki

 pierwszy Rząd bąbelka. 

Przed oczkiem w którym będziemy wyrabiać bąbelek robimy narzut. W oczku bąbelkowym wykonujemy pięć oczek w następujący sposób: oczko prawe, narzut, oczko prawe, narzut, oczko prawe. Uzyskujemy 6 oczek.

Co rozumiemy przez określenie oczko bąbelkowe? Jest to główne oczko z którego powstaję bąbel. W tym projekcie umieszczałam bąbel w co dziesiątym oczku. Dzięki temu poszczególne bąble dzieli różnica dziewięciu oczek. Drugi Rząd bąbelka - Nie odwracamy robótki

Oczka znajdują się na prawym drucie. Przekładamy ostatnie oczko powstającego bąbelka na lewy drut i przerabiamy je na prawo po czym ponownie przekładamy na lewy drut. Postępujemy tak z każdym oczkiem bąbelka.


 trzeci rząd bąbelka

 Wszystkie oczka bąbelka znajdują się na lewym drucie. Przerabiamy je standardowo na prawo.  

Czwarty Rząd bąbelka - Nie odwracamy robótki - Przerabiamy jak drugi rząd

 Przekładamy ostatnie oczko bąbelka na lewy drut i przerabiamy je na prawo. Nowe oczko przekładamy na lewy drut. Postępujemy tak z każdym oczkiem bąbelka.

piąty Rząd bąbelka

Przerabiamy dwa oczka razem na prawo, redukując tym samym liczbę oczek do trzech.


Szósty Rząd bąbelka

Przekładamy oczka na lewy drut. Dążymy do zredukowania oczek. Drugie oczko (środkowe) jest tym, które pozostaje na drucie. Najpierw pozbywamy się oczka pierwszego, a następnie trzeciego.

a) Przeciągamy drugie oczko przez pierwsze (patrząc od prawej). Tym sposobem pierwsze oczko nie znajduje się już na drucie, a otacza drugie oczko, jest jak lasso zarzucone na szyję drugiego oczka. Oczko z drutu prawego przekładamy na lewy drut.
b) Mamy na drucie dwa oczka. Teraz przez drugie oczko (patrząc od prawej) przeciągamy pierwsze.  Tym sposobem drugie to lasso, a pierwsze to szyja. 


7 komentarzy:

 1. Na pewno wypróbuję. Może polubię. Do tej pory unikałam tego motywu ze względu na to ciągłe odwracanie robótki. Super, że można tego uniknąć.
  P.S. Kiedyś było dużo tutoriali na dziewiarskich blogach, teraz ich nie ma. Cieszę się, że dzielisz się w ten sposób swoimi umiejętnościami Dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znałam tego sposobu. Wypróbowałam. Bąbelki pięknie wychodzą. Dziękuję za podpowiedź. 🍀🌞🍀

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za ładne, czytelne pokazanie sposobu na bąbelki bez odwracania! Już wiem, gdzie go wykorzystam ;)

  OdpowiedzUsuń