Odpowiedzi


"Kto pyta nie błądzi".  
Zapraszam do zadawania pytan w komentarzach.
 ivanescence@tlen.pl 
Pozdrawiam Iwona


1. "Dzień dobry. Zrobiłam szal ściągaczem angielskim takim jak Pani prezentowała na blogu (oliwkowy). Jednak brzegi szala są pofalowane. Gdzieś czytałam, że trzeba parę pierwszych oczek przerabiać zwykłym ściągaczem, a dopiero dalej angielskim, bo angielski jest wiotki i brzegów nie trzyma. Robiłam próbę i wyglądało to tak samo jak robiłam od razu angielskim. Dodam, iż nie jestem nowicjuszką w "drucianych" tematach. U Pani na zdjęciach brzeg szala jest prościutki i nigdzie się nie faluje. Co może być nie tak z tym moim?Bardzo proszę o jakąś radę."

 Proszę mi jeszcze napisać jak przerabia Pani oczka brzegowe. W szalach, które robię wzorem patentowym ściągam pierwsze oczko bez przerabiania, a ostatnie przerabiam na prawo. Co jakiś czas naciągam też szal, żeby oczka ładnie się układały. Proszę przesłać zdjęcia szala, a pomoże mi to w rozwiązaniu problemu. http://eksperymentyzdrutami.blogspot.com/2013/02/oliwkowy-szalik-2.html

2. "Chciałabym się dowiedzieć czy żółty kaptur robiony jest z podwójnej nitki i na jaki rozmiar drutów jest nitka pojedyncza? Będę wdzięczna za szybko odp. bo kaptur śni mi się już po nocach. I możne zechciałabyś się podzielić jakimś dobrym sposobem na uformowanie kaptura, robię zwykle lewe oczka i strasznie się ściągają warkocze, a w Twoim żółtym kapturze są ładne odstępy, a widzę , że tam też są zwykle lewe oczka."

  Na każdej etykietce włóczki jest podany rozmiar drutów dla nitki pojedynczej, ale trzeba to dostosować do własnych potrzeb. Ja przerabiam oczka ciasno wiec wybieram cieńsze druty niż wskazane na etykietce. Według etykietki włóczka Noemi z której robiłam wskazany przez Ciebie szal jest przeznaczona na druty 4-4,5 mm. Nie wiem jaka włóczkę Ty posiadasz. 
   Aby zapobiec ściąganiu warkoczy trzeba zblokować robótkę. Do tego celu potrzebny będzie gruby ręcznik i długie szpilki. W pierwszym kroku należny zmoczyć szalik z kapturem w misce z wodą, a potem delikatnie wycisnąć. Teraz przy pomocy szpilek, należny napiąć szalik z kapturem na ręczniku do wymarzonego kształtu i szerokości, i poczekać kilka dni aż całkiem wyschnie. Ta metoda nazywa się blokowaniem na mokro. 
  Ja często używam do blokowania żelazka. Jak to robię? Nie moczę robótki, tylko napinam ją na desce do prasowania, pamiętając by lewa strona była na wierzchu. Teraz wypuszczam parę z żelazka, ale nie dotykam szalika tylko delikatnie przyciskam żelazkiem parę. Zależnie od włóczki (nie wiem jaki skład ma Twoja) możesz zniszczyć szalik, kiedy go prasujesz. Po tych czynnościach Twój szalik będzie idealny. 


3. "Mam ogromna prośbę w związku z dzierganiem na drutach, ponieważ sama trochę dziergam postanowiłam zrobić rękawiczkę bez palców z klapka, niestety nie wiem jak się za nie zabrać, znaczy się za klapkę, jak ją połączyć bez szycia z cala robótką, czy mogłabyś podesłać jakiś wzór albo wstawić na blogu u siebie ?"

 Zajrzyj TUTAJ, a znajdziesz odpowiedź :)


4. "Postanowiłam zrobić mój pierwszy szalik na drutach i chciałabym zrobić go wzorem angielskim, ale pojawia się problem, ponieważ nie potrafię :(. Oczka prawe i lewe mam opanowane, ale umiem tylko tak na przemian a to się na szalik nie nadaje. Czy mogłabyś mi wytłumaczyć w jakiś prosty sposób jak to zacząć i zrobić? Znalazłam filmik na internecie, ale nie potrafię go załapać :(. Napisz mi proszę ile włóczki powinnam kupić na szalik i jak mam zamykać oczka. kolejny problem to prześwity w moim szaliku. Jak je wyeliminować?"

 Wzór angielski oznacza to samo co ściągacz patentowy. Zerknij do tego wpisu.  Nabierz kilkadziesiąt oczek na szalik, jeśli robisz wzorem angielskim czyli ściągaczem patentowym  wystarczy nabrać około 40. Nie wiem czy umiesz robić oczka prawe i lewe? Jeśli tak to pierwszy rząd przerób na zmianę raz prawe oczko raz lewe oczko. W drugim rzędzie zaczniemy robić ściągacz angielski. Lewe oczko przerabiaj normalnie, a prawe  utwórz wbijając drut  w oczko niżej. Przyjrzyj się zdjęciom z mojego wpisu.
  Kiedy robię szal patentem (wzorem angielskim) to kupuje 300 gram włóczki, a jeśli zwykłym ściągaczem 200 gram.  
  Zamykam oczka tak: przerabiam dwa oczka razem na prawo i oczko, które mam teraz na prawym drucie przekładam na lewy drut, teraz dwa oczka przerabiam na lewo i znów oczko z prawego drutu przekładam na lewy. I tak w kółko. Jeśli chodzi o Twój szalik, to możliwe, że użyłaś za grubych drutów i dlatego denerwują Ciebie prześwity. Ale nie martw się tym. Czasem wystarczy dobrać do drutów nitkę podwójną i już jest lepiej. Metodą prób i błędów nauczysz się dobierać druty :)

5."Mam  pytania: jaka włóczka jest najlepsza na szal z kapturem, bo już tyle ich zrobiłaś, że wiesz na pewno. I co się robi najpierw szal czy kaptur?"

  Przy pierwszych szalach najpierw robiłam kaptur, a potem szal, a następnie obie części zszywałam. Teraz najpierw wykonuje szal i z jego oczek brzegowych wyrabiam kaptur. Dzięki czemu minimalizuję ilość szycia. Do wyrobu wszystkich szali z kapturem wykorzystywałam włóczkę 100 % akryl: Kotek, Mimoza i Puchatek. Jedynie w przypadku Puchatka zastosowałam nitkę pojedynczą, przy pozostałych włóczkach wykorzystywałam nitkę podwójną.6."Mam pytanie dotyczące czapki z nausznikami. Jak mam zrobione nauszniki to odcinam nitki z nauszników i nabieram oczka na przód i tył ?"


 Po wykonaniu nauszników odcinam przędze i nabieram oczka na przód i tył. Ponieważ moja czapka ma szew z tyłu zrobiłam to następująco: 1 oczko brzegowe, 12 oczek tyłu, 19 oczek nausznika, 38 oczek przodu, 19 oczek nausznika, 12 oczek tyłu, 1 oczko brzegowe

7. " Chciałabym spytać Panią jak nabierać oczka na czapkę robioną w okrążeniach."

  Oczka na czapkę nabieram standardowo, a potem zamykam je w okrążenie przerabiając pierwszy rząd.

8. "Dobry Wieczór! Czy może Pani mi pomoc, nie potrafię wykonać ściągacza rękawiczki, jest to sciągacz 1x1 ale zupełnie inaczej wykonany, bardzo proszę o dokładny jego opis."

  Ściągacz prezentowany na moim blogu powstał przez przerabianie prawych i lewych oczek przekręcanych. 

9. "Niedawno odkryłam Twojego bloga. Przeglądając go natrafiłam na czapkę pandę i to mnie zainspirowało, żeby zrobić taką samą . Większość wzoru rozumiem. Schody zaczynają się gdy mam zacząć wyrabiać motyw. Nie jestem pewna jak go zacząć. Czy w momencie gdy mam zrobić pierwsze oczko nosa pandy po prostu dokładam luźną czarną nitkę i przerabiam na prawo? Kilka razy już to przećwiczyłam i w miarę wychodzi, ale wolę się upewnić. No i kwestia włoczki beżowej i lewej strony. Czy wzdłuż nosa/oczu nitka beżowa ma iść poziomo, oczywiście na stronie lewej ;)"

  Dobrze zrozumiałaś schemat. Czarną nitkę dokładasz gdy zaczynasz wrabianie motywu. Beżowa nitka idzie poziomo na lewej stronie, ja przeplatam nitki z tyłu co trzy oczka. Ja jeszcze wielu rzeczy na drutach nie umiem zrobic, ale uwielbiam poznawać nowe techniki dlatego nie popadaj w kompleksy tylko wierz w siebie. 

10.  "Chciałabym kupić włóczkę na zrobienie poduszki około 50 x 50. Niestety mój plan jak na razie utknął, bo niestety nie wiem jak mam wyliczyć ile będzie mi potrzebne włóczki oraz jakie kupić druty."

  Na każdej etykietce włóczki podane są dane takie jak rozmiar drutów, które należy wykorzystać do robótki. Ciężko tak naprawdę określić ile włóczki należy kupić. Trzeba pamiętać, że warkocze zawsze ściągają robótkę i przy takiej poduszce zużyjemy więcej włóczki niż przy poduszce, którą wykonywalibyśmy ściegiem dżersejowym. Przed zabraniem się do pracy, najłatwiej jest wykonać próbkę i na jej podstawie obliczyć ile włóczki będzie potrzebne. Każdy ma swój indywidualny sposób przerabiania oczek, jedni przerabiają oczka ściślej, inni luźniej. Od tego jest też uzależnione zużycie włóczki. Jeśli chcesz aby Twoja poduszka miała delikatny splot wykonaj ja nitka pojedyncza, jeśli wolisz grubsze dzianiny użyj grubszych drutów. 

11. " Bardzo mi się podoba Pani czapka. Chciałbym zrobić taka samą dla dziecka. Mam pytanie o ilość oczek na powtarzalność wzoru? Myślę, ze 84 oczka to będzie za dużo na obwód głowy dziecka?"

  Najlepiej gdyby Pani wykonała próbkę wzoru i zmierzyła ile oczek przypada na 10 cm. Następnie należy zmierzyć obwód głowy i na podstawie próbki obliczyć ile oczek należy nabrać na całą czapkę. Wszystko też zależy od rodzaju włóczki z jakiej chce Pani wykonać czapkę i grubości splotu. W tej kwestii tylko próbka może pomóc. Czapki są jednymi z tych robótek przy których zawsze wykonuje próbki.


12." Co myślisz o drutach z żyłka? Wczoraj na nich próbowałam robić szalik i nawet mi szło. Twoim zdaniem co powinnam zrobić potem? Czapkę czy rękawiczki? Co jest łatwiejsze? Przypominam ze jestem początkująca".

  Bardzo długo nie mogłam się przekonać do drutów z żyłką, ale po wielu przygodach, stwierdziłam, że są przypadki, kiedy ułatwiają one życie. Jeśli polubiłaś druty z żyłką to bardzo się cieszę. Jeśli chodzi o kolejne prace to dla mnie zrobienie pierwszej udanej czapki, było trudniejsze niż zrobienie rękawiczek z pięcioma palcami. Najważniejsze przy czapce jest zrobienie próbki i na jej podstawie obliczenie ile oczek musisz nabrać na całą czapkę. Najlepiej robić czapkę na okrągło, wtedy łatwiej się zorientujesz czy jej rozmiar jest odpowiedni. Musisz sama zdecydować na co masz ochotę. Gdy druty Ciebie już wciągną, to zobaczysz, że przegonisz nawet mnie w technice. 

13. "Czy możesz mi napisać jak mam pracować na pięciu drutach? Patrzyłam już na tę stronę z rękawiczkami, problem jest taki ze kompletnie nie wiem jak mam to zacząć? Czy nabierasz te oczka na 4 druty i 5 drutem je przerabiasz czy jak to idzie?"

  Najpierw nabieram oczka na jeden drut prosty długi. Zaczynam przerabiać pierwszy rząd i wtedy rozkładam oczka równomiernie na cztery druty i zamykam je w okrążenie. Piątym drutem przerabiam kolejne okrążenia. 


http://eksperymentyzdrutami.blogspot.com/2010/12/jak-zrobic-rekawiczki-z-piecioma.html

14. "Robię na drutach od niedawna, czy mogłabyś mi napisać jak robisz warkocz ale tak od zera? Ja przerabiam 20 oczek na prawo, z powrotem tak samo, tylko te przeznaczone na warkocz powiedzmy 6, przerabiam na lewo, gdy zaczynam robić warkocz robi mi się taki plis, niby to warkocz, ale coś robię źle, bo nie wygląda to tak jak powinno, czy mogłabyś mi pomoc i napisać od początku jak zrobić prawidłowo warkocz?"

 Pod tym linkiem zamieściłam instrukcje jak zrobić warkocz od podstaw:

15. "Od 2 dni walczę z tą samą plisą, która marzyła Ci się do ponczo i na razie poległam. Jeśli dobrze rozumiem z Twojego opisu to robię na zmianę oczko wbite "piętro" niżej a kolejne normalnie przerabiam na lewo? robiłam tak i nic nie wychodzi :( robienie tej plisy normalnym ściegiem nie daje takiego efektu. Masz może jakieś wskazówki? na drutach robię od baaardzo niedawna i prawdę mówiąc całki podwójne były dla mnie bardziej zrozumiałe niż schematy dołączone do tych wzorów :)"

  Pod tym linkiem znajdziesz sposób przerabiania prawych i lewych oczek patentowych 

16. "Chciałabym zrobić czapkę worek, ale mam problem z kwestią odejmowania oczek. Zamykanie 6 oczek w co drugim rzędzie. To 6 oczek jest z jednej i drugiej strony? czy może 3 z jednej 3 z drugiej?"  Odejmowanie oczek w tej czapce (ZAJRZYJ TUTAJ) polega na przerabianiu dwóch oczek razem, po tym jak przerobi się kilka oczek np. przerabiasz 12 oczek, następnie 2 oczka razem, ponownie 12 oczek i 2 oczka razem, powtarzasz to do końca rzędu. Następny rząd przerabiasz bez odejmowania oczek (czyli odejmujesz oczka w co drugim rzędzie).

17. "Mam pytanie odnośnie zamieszczonego na Twoim blogu kursu robienia bombek. Nie mogę sobie poradzić z dodaniem oczka na końcu rzędu. Na początku rzędu jakoś mi to wychodzi tak żeby nie powstała dziura ale na końcu nie wychodzi ładne. "

   Jeśli chodzi o dodawanie oczek w bombkach (ZAJRZYJ TUTAJ), to mi tez kiedyś powstawały dziury, ale odkąd nowe oczko z nitki poprzecznej nabieram jako przekręcane, to dziurek nie ma. Pamiętam, że czasem wychodziła mi tez dziurka kiedy tej nitki poprzecznej nie dawałam na drut lewy, tylko od razu przerabiałam. Odkąd nakładam nitkę poprzeczną na lewy drut i wtedy przerabiam wszytko jes
t ok.


18. "Mam do Ciebie pytanie odnośnie białego szalika z warkoczami - jakiego rozmiaru drutów użyłaś oraz ile włóczki ?"


   Użyłam drutów 5,5 mm. Na cały szalik (ZAJRZYJ TUTAJ), który robiła nitką podwójną, zużyłam około 300 g włóczki. Niestety na etykietce włóczki nie jest podana jej długość. Mój szalik ma szerokość około 20 cm. Szerokość zawsze zależy od rodzaju włóczki jakiej się użyje. Ja nabrałam 41 oczek: 1 o. brzegowe, 4 oczka prawe dla warkocza, 2 o. lewe, 4 o. prawe na warkocz, 2 o. lewe, 15 o. prawych na plecionkę, 2 o. lewe, 4 o. prawe na warkocz, 2 o. lewe, 4 o. prawe na warkocz, 1 o. brzegowe. 


19. Jak przerabiać oczka brzegowe?

  Jeśli chodzi o oczka brzegowe to są różne techniki. Ja robię tak: Po nabraniu wybranej liczby oczek, w pierwszym rzędzie przerabiam wszystkie oczka tak jak wypadają, dopiero w drugim rzędzie bawię się z oczkami brzegowymi. Pierwsze oczko zawsze ściągam bez przerabiania, a ostatnie przerabiam na prawo. Po odwróceniu robótki na drugą stronę, moje ostatnie oczko z wcześniejszego rzędu staje się teraz moim oczkiem pierwszym, które ściągam bez przerabiania, a ostatnie oczko w tym rzędzie przerabiam na prawo i tak dalej.

20. Jak zrobić czapkę wzorem ściągaczowym?
Dokładny opis znajduje się TUTAJ21. Jak zrobić swój pierwszy komin?

  Kup grube druty i grubą włóczkę. Na etykietkach są podpowiedzi jakich drutów wymaga włóczka, ja zawsze używam cieńszych niż te wskazane na etykietce, a to dlatego, że przerabiam oczka bardzo ciasno. Jeśli włóczka okaże się za cienka, to zawsze możesz połączyć dwie nitki z dwóch motków i masz wtedy grubszą włóczkę. Na komin najlepszy będzie wzór ściągaczowy 1 oczko prawe 1 oczko lewe, gdybyś chciała żeby wzór był bardziej mięsisty (jak tu http://eksperymentyzdrutami.blogspot.com/2012/10/szal-sciegiem-telewizyjnym-i-pierwsze.html) to trzeba będzie wykonać go ściegiem patentowym (http://eksperymentyzdrutami.blogspot.com/2012/06/ile-osob-tyle-nazw-wzor-patentowy.html). Zapewne chcesz go robić od dołu do góry  ( w stronę nosa :):). Zrób próbkę na 15 oczkach, a potem oblicz ile potrzebujesz na swój obwód.
22. Tłumaczenie opisu  Skarpetek Bożonarodzeniowych (ZAJRZYJ TUTAJ). O skarpetkach pisałam TUTAJ


Nabrałam 25 oczek + 2 oczka brzegowe
Rzędy 1-3: ścieg francuski
Rząd 4-17: wrabiamy wybrany wzór

Zaczynamy robienie pięty najlepiej w kontrastowym kolorze :) Piętę robimy w dwóch częściach.

rząd 18: jesteśmy na prawej stronie robótki, przerabiamy 7 oczek
rząd 19: zdejmujemy jedno oczko i przerabiamy 6 prawych,
rząd 20-25: powtarzasz 3 x rząd 18 i 19,
rząd 27: zdejmujesz jedno oczko, 4 oczka lewe,
rząd 28:2 oczka prawe, 2 oczka przerobione razem na prawo, odwrócić robótkę
rząd 29: zdjąć 1 oczko, 2 oczka lewe,
rząd 30: 2 oczka prawe, 2 oczka przerobione razem na prawo, 1 oczko prawe, odwrócić
rząd 31: zdjąć 1 oczko, 3 oczka lewe

Pozostaje nam 4 oczka na drucie, robimy drugą połowę pięty. trzeba uciąć kawałek przędzy i dołączyć z drugiej strony robótki. Przerabiamy tak samo zamieniając oczka prawe na lewe i odwrotnie.

Wracamy do czerwonego koloru.
Rząd 32: 4 oczka pięty plus nabieramy 5 oczek z boku piety plus 11 oczek czerwonych plus 5 oczek boku piety plus 4 oczka piety. Razem 29 oczek
rząd 33: oczka lewe
rząd 34: 8 o.p. 2 oczka przerobione razem, 9 o.p., 2 oczka przerobione razem, 8 o.p.
rząd 35: 7 o.p. 2 oczka przerobione razem, 9 o.p., 2 oczka przerobione razem, 7 o.p.
rząd 36: 6 o.p. 2 oczka przerobione razem, 9 o.p., 2 oczka przerobione razem, 6 o.p.
rząd 37: o.l.
przerabiamy 8 rzędów oczek tak jak powstają
rząd 46: zmieniamy kolor na biały i przerabiamy 2 rzędy
rząd 48: 3 o.p. 2 oczka przerobione razem, 4 o.p. 2 oczka przerobione razem, 1 o.p., 2 oczka przerobione razem, 4 o.p., 2 oczka przerobione razem, 3 o.p
rząd 49: oczka lewe
rząd 50:3 o.p. 2 oczka przerobione razem, 2 o.p. 2 oczka przerobione razem, 1 o.p., 2 oczka przerobione razem, 2 o.p., 2 oczka przerobione razem, 3 o.p
rząd 51: oczka lewe
Resztę oczek za pomocą  igły mocno zaciągnąć i zszyć skarpetę.

23. "Witam! Dziergam właśnie czapkę ściegiem patentowym. Mam problem, ponieważ nie mam pomysłu na to, jak zacząć gubić oczka, żeby zamknąć czapkę i żeby wyszło to estetycznie.... czy mogłabym liczyć na jakąś podpowiedź? :) Czapka ma 93 oczka i jak na razie 10 cm długości, chciałabym, żeby była równo przylegająca do głowy :) Pozdrawiam! "  Gubienie oczek to zadanie niosące ze sobą wyzwanie. Jeśli chodzi o czapkę zrobioną ściągaczem patentowym to proponuję dwa rozwiązania.


I METODA Z ŻEBERKAMI

  Wyznaczamy sobie oczka wokół których będziemy zamykać pozostałe oczka, ale które same nie będą podlegały redukcji. Aby zachować ciągłość ściągacza patentowego będziemy przerabiać trzy oczka razem, redukując tym samym liczbę oczek o 2. Ponieważ nabrałaś 93 oczka, proponuję redukować 12 oczek w co drugim okrążeniu:
 - wyznaczamy sobie trzy żeberka, najlepiej gdyby były to prawe oczka patentowe wokół których będziemy gubić 4 oczka, 
- wykonujemy obliczenia 93:3 = 31, co oznacza, że zyskujemy układ:
                
                                      ( 15 oczek, 1 żeberko, 15 oczek ) powtarzalny trzy razy,

jeśli przeniesiemy to na całą czapkę zyskamy układ:

15 oczek, 1 żeberko, 15 oczek, 15 oczek, 1 żeberko, 15 oczek, 15 oczek, 1 żeberko, 15 oczek

- wokół żeberek przerabiamy 3 oczka razem zachowując ciągłość ściągacza patentowego, 
- w wyniku redukcji uzyskujemy następujące układy

REDUKOWANE RZĘDY

rz 1: 15 oczek, 1 żeberko, 15 oczek, 15 oczek, 1 żeberko, 15 oczek, 15 oczek, 1 żeberko, 15 oczek

rz 3: 13 oczek, 1 żeberko, 13 oczek, 13 oczek, 1 żeberko, 13 oczek, 13 oczek, 1 żeberko, 13 oczek

rz 5: 11 oczek, 1 żeberko, 11 oczek, 11 oczek, 1 żeberko, 11 oczek, 11 oczek, 1 żeberko, 11 oczek

rz 7: 9 oczek, 1 żeberko, 9 oczek, 9 oczek, 1 żeberko, 9 oczek, 9 oczek, 1 żeberko, 9 oczek

rz 9: 7 oczek, 1 żeberko, 7 oczek, 7 oczek, 1 żeberko, 7 oczek, 7 oczek, 1 żeberko, 7 oczek

rz 11: 5 oczek, 1 żeberko, 5 oczek, 5 oczek, 1 żeberko, 5 oczek,5 oczek, 1 żeberko, 5 oczek

rz 13: 3 oczek, 1 żeberko, 3 oczek, 3 oczek, 1 żeberko, 3 oczek, 3 oczek, 1 żeberko, 3 oczek

rz 15: 1 oczek, 1 żeberko, 1 oczek, 1 oczek, 1 żeberko, 1 oczek, 1 oczek, 1 żeberko, 1 oczek

9 oczek nawlekamy na wolna nitke i zaciągamy.


II METODA BEZ ŻEBEREK

  W tym przypadku też przerabiamy 3 oczka razem w co drugim rzędzie, ale dzielimy cały obszar czapki na 6 części. Uzyskujemy tym samym układ:

16 oczek, 15 oczek, 15 oczek, 16 oczek, 15 oczek, 16 oczek

Po redukcji oczek uzyskujemy następujące układy:

REDUKOWANE RZĘDY

rz 1: 16 oczek, 15 oczek, 15 oczek, 16 oczek, 15 oczek, 16 oczek

rz 3: 14 oczek, 13 oczek, 13 oczek, 14 oczek, 13 oczek, 14 oczek

rz 5: 12 oczek, 11 oczek, 11 oczek, 12 oczek, 11 oczek, 12 oczek

rz 7: 10 oczek, 9 oczek, 9 oczek, 10 oczek, 9 oczek, 10 oczek

rz 9:  8 oczek, 7 oczek, 7 oczek, 8 oczek, 7 oczek, 8 oczek

rz 11:  6 oczek, 5 oczek, 5 oczek, 6 oczek, 5 oczek, 6 oczek

rz 13:  4 oczek, 3 oczek, 3 oczek, 4 oczek, 3 oczek, 4 oczek

rz 15:  2 oczek, 1 oczek, 1 oczek, 2 oczek, 1 oczek, 2 oczek


9 oczek nawlekamy na wolna nitkę i zaciągamy.
43 komentarze:

 1. Dzień dobry, chciałabym zrobić czapkę taką, jak ta w poście http://eksperymentyzdrutami.blogspot.com/2011/11/woczkozerna-czapka.html
  i mam pytanie- czy była robiona na okrągło, czy zszywana ? I jak gubi się oczka we wzorze patentowym 1/1 ???
  Pozdrawiam serdecznie
  mp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, czapka była robiona na drutach prostych i zszywana z tyłu. Aby zachować ciągłość wzoru zamykałam oczka po 3 razem, tym sposobem ciągle utrzymywałam schemat: jedno oczko patentowe prawe, jedno oczko patentowe lewe. Pozdrawiam Kokotek

   Usuń
  2. Dzięki, zabieram się do pracy :)

   Usuń
 2. Witam , próbuje zrobić mitenki że wzorem zakardowym na wierzchniej stronie ,mój problem polega na tym ,że jak robię za luźno nitka prześwituje między oczkami ,gdy robię ciaśniej ,zmniejsza się obwód mitenki... Pomocy :

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie, proponuję zrobic próbkę i wtedy dostowac liczbę oczek do wzoru. Jeśli chcemy aby wzór wyglądał ładnie bez przeswitujących nitek należy przerabiac oczka ciasniej. Jeśli mitenki wychodzą za ciasne musisz zwiekszyc liczbę oczek. Pozdrawiam serdecznie Iwona

   Usuń
 3. Witaj robie na drutach od niedawna, ale gdy zobaczylam Twoje prace to padalm:)) sa piekne:) czy moglabys mi napisc jak robisz warkocz ale tak od 0? bo ja robie powiedzmy 20 oczek przerabiam je na prawo, z powrotem takze na prawo tylko te przeznaczone na warkocz powiedzmy 6, przerabiam na lewo, gdzy zaczynam robic wrakocz robi mi sie taki plis, niby to awrkocz, ale cos robie zle bo nie wyglada to tak jak powinno, czy moglabys mi pomoc? z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, zajrzyj tutaj http://eksperymentyzdrutami.blogspot.com/2013/06/jak-krzyzowac-oczka-na-warkocze.html zamieściłam tam wskazówki jak krzyżować oczka na warkocze. Pozdrawiam Kokotek

   Usuń
 4. witaj, mam problem jak gubic oczka na reglan w swetrze robionym ściegiem półpatentowym, chciałabym gubić oczka troszkę dalej od brzegu żeby uzyskac efet dwóch prawych oczek na zszyciu rękawa z przodem i tyłem swetra, nie wiem jak gubić oczka żeby wychodził taki efekt jak na zdjęciu:
  http://coolspotters.com/clothing/celine-cream-chunky-rib-sweater/photos_videos#medium-2837985

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, niestety nie jestem specjalistką w dziedzinie swetrów i mimo szczerych chęci nie potrafie pomóc. Polecam poszukanie blogów, a jest kilka ciekawych w sieci, gdzie swetry są motywem przewodnim. Pozdrawiam Iwona

   Usuń
 5. Witam ! Chciałabym zrobić sweter z misiem koalą. Zwracam się z pytaniem gdzie znaleźć wzór na zrobienie tego misia. Z góry dziękuję za odpowieź :) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, jeśli szukam takich wzorów wpisuję w wyszukiwarkę takie hasła jak: koala bear cross stich, koala bear stich pattern, koala knitting charts, koala crochet charts. Postaraj się je wykorzystac, a może uda się wyszukac interesujący Ciebie wzór. Pozdrawiam

   Usuń
 6. Już na tyle pytań odpowiedziałaś a ja mam jeszcze jedno: robiłaś taką czapkę krasnal popielato różową na jakiej wysokości zaczynasz spuszczać oczka. Zrobiłam taką córce ale nie wiem czy wełna za twarda czy ki diabeł, może ty coś doradzisz od siebie. Robiłam z włóczki Everest miało być na drutach 4 a zrobiłam na 6. Długość całej czapki to 34cm spuszczałam oczka od wysokości 30 cm. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że nie pamiętam na jakiej wysokości gubiłam oczka, bo czapka była na zamówienie. Wiem, że przykładając do ręki miała długość do łokcia. Kiedy gubiłam oczka przerabiając dwa razem i robiłam same prawe, wychodziło mi sztywne zakończenie, dlatego gubiąc oczka zaczęłam przerabiać trzy razem, kontynuując ściągacz patentowy dzięki czemu czapka ładnie i miękko się układała. Pozdrawiam

   Usuń
 7. Och jak ja Ci zazdroszczę takiego mistrzostwa na drutach. Przepiękne te wszystkie udziergi. Pozdrawiam Beata

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam,
  chciałabym zrobić komin ściegiem patentowym, ale nie na okrągło, tylko zszywany, tak, by wzór przy noszeniu układał sie poziomo. Czy zna Pani metodę zszywania oczek, by powstał niewidoczny szew? Ja niestety znam tylko do dżerseju.
  BK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja propozycja jest taka. Nie zamykaj oczek na końcu, a na początku szala uwolnij oczka, prując nitkę. Mając oczka na dwóch drutach, postaraj się zszyc je odpowiednio. Ja zazwyczaj stosuję ścieg kitchener przy double knitting, ale on dotyczy jedynie prawych oczek.

   Usuń
 9. Dziękuję bardzo za szybka odpowiedz :) Może nie bedzie bardzo się rzucać w oczy, choć nigdy nie zszywałam tak ściegu patentowego.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, dostałam niedawno włóczkę Abigail. Wszystkie źrógła informują, że co do grubości drutów informacja powinna być podana na opakowaniu. Czy w tym zapisie zaszyfrowana jest może?
  D.152B 65p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na etykietce powinien znajdowac sie symbol drutów i ich numer. Możesz też sama dobrac rozmiar drutów metodą prób i błędów.

   Usuń
  2. Nie ma innego oznakowania na etykiecie. Pierwszy raz dziergam wzorem patentowym i wychodzi mi taki jakby sztywniejszy, z bardzo widocznymi lewymi oczkami. Słusznie przypuszczam, że może to przez zbyt cienkie druty?
   Z góry dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam

   Usuń
  3. Podeślij mi skan etykietki, a postaram się pomóc. Jeśli wzór wychodzi zbyt sztywny, to rzeczywiście druty są za cienkie.

   Usuń
 11. Witam! Dziergam właśnie czapkę ściegiem patentowym. Mam problem, ponieważ nie mam pomysłu na to, jak zacząć gubić oczka, żeby zamknąć czapkę i żeby wyszło to estetycznie.... czy mogłabym liczyć na jakąś podpowiedź? :) Czapka ma 93 oczka i jak na razie 10 cm długości, chciałabym, żeby była równo przylegająca do głowy :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do pozycji 27 w odpowiedziach, gdzie umieściłam moje propozycje.

   Usuń
 12. witam:) robic na drutach uczyłam sie od babci :) ale zazwyczaj uzywałam jednego koloru, albo dwóch. tym razem przypadło robic mi szalik w dwóch kolorach ale szalik miał byc podzielony na dwa kolory w pionie tak jak polski szalik kibiców. i nabrałam na druty 30 oczek białej i 30 oczek czerwonej włócczki i zaczełąm je przerabiac.. ale nie podobało mi sie miejsce w którym łączyły sie te dwa kolory i zaczełąm robic szalik od początku. chcę zrobic najpierw pas czerwony az do konca a dopiero później zabrac sie za pas biały. tylko jak je później połączyc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, przyznam, że 60 oczek na szalik, to spora liczba, mój najszerszy szalik FC Barcelony obejmował około 50 oczek. Ale wracając do tematu, proponowałabym zrobić dwa kolory jednocześnie, wtedy szalik będzie bardziej elastyczny. Pokazałam jak przekładać nitki TUTAJ. Jeśli jednak chcesz zrobić osobno dwie cześci wykorzystaj szwy (zajrzyj tutaj). Mam nadzieje, że moja odpowiedź będzie pomocna.

   Usuń
  2. dziękuje za tak szybką odpowiedz. zauwazyłąm ze to duzo oczek ale teraz juz przykro mi bedzie to psuc.. wiec mój pierwszy szalik bedzie szeroki :) baardzo szeroki .:) postanowiłam połączyc dwie czesci szalika razem bo pierwsza opcja robienia dwóch jednoczescie to za trudne jak na ten moment :) dziękuję :) wesołych świąt/

   Usuń
  3. Z drugiej strony po co przejmować się szerokością, to ma być Twój oryginalny projekt. Pozdrawiam :)

   Usuń
 13. następnym razem chciałabym miec na szaliku napis "POLSKA" tylko nie wiem jak... coś czuję ze zostanę na tym blogu na dłuzej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyj do wpisu o wzorach wrabianych (ZAPRASZAM TUTAJ). Umieściłam tam wskazówki i moje spostrzeżenia. Być może dla Ciebie też okażą się pomocne.

   Usuń
 14. witam, to znowu ja :D szalik ukończyłam i jest taki jak chciałam :D dziękuję za pomoc :D ale teraz chciałabym zrobic sobie getry -ocieplacze na łydki :D ale chciałabym je miec aż powyzej kolana.. tylko nie wiem w którym momencie zacząć dobierać oczka zeby łydka sie zmiesciła a w którym gubic oczka zeby na kolanie nie było za duzo... i z tym problemem zgłaszam sie tutaj :D pragnę zaznaczyc ze mam tylko dwa druty, włóczkę i igłę i nic więcej z wyjątkiem wielkiego zapału :D

  OdpowiedzUsuń
 15. A czy masz gotowe getry, które mogą być dla ciebie odnośnikiem. Najprostsza metoda, to pomiar nogi w wybranych miejscach i systematyczne przymierzanie. Nie wiem czy marzysz o bardzo dopasowanych getrach, czy np takich zakładanych na buty, czy maja być na nich warkocze lub wzory norweskie.

  OdpowiedzUsuń
 16. chciałam zeby były proste bez żadnych wzorów. niestety nie mam nic gotowego zeby sobie sprawdzac czy jest dobrze czy cos robie źle :D dobrze zeby były dopasowane :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Najlepiej gdybyś wykonała je na drutach okrągłych. Zmierzyła miejsca gdzie następuje poszerzenie i systematycznie dodawala oczka osiągniesz sukces. Zrób próbkę na podstawie której dokonasz niezbędnych obliczeń.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witaj. Mam nadzieje,ze mi pomozesz. Zrobulam szal sciegiem patentowym. Chcialam go zszyc w jedna calosc (aby byl owijany wokol szyi bez wiazania) Nie wiem,jak polaczyc,zeby byla ciaglosc wzoru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, w celu idealnego zszycia oczek patentowych, polecam odwiedzenia YouTube. Wpisz "Grafting brioche stiches" a uzyskasz kilka podpowiedzi jak połączyć w estetyczny sposób oczka. Pozdrawiam Yvonne

   Usuń
  2. Bardzo dziekuje za pomoc. Nie spodziewalam sie odpowiedzi, a juz w szczegolnosci,tak szybko i tak trafionej :) Pozdrawiam

   Usuń
  3. :) ciesze się, że mogłam pomóc. Pozdrawiam Yvonne

   Usuń
  4. Witam czy zamykanie oczek w co drugim rzędzie to 1,3,5 a w co czwartym 1,5,9?

   Usuń
  5. Dzień dobry,
   skonfrontowałabym to z próbką obliczeniową. Ale Twoja propozycja jest poprawna. Pozdrawiam Iwona

   Usuń
 19. Witam mam problem z interpretacja opisu wykonania co oznacza ten 4 rząd a oto opis:mam 156 oczek i na brzeg rękawa nabrać nowe z obu stron w co 2.+ 4.rz.12x1 o. =180 o. Bardzo proszę o wyjaśnienie jak to dobrać z góry dziękuję za Edyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,
   na podstawie tego co Pani nadesłała mogę wnioskować, że należy dodawać po 1 oczku z każdej strony w co drugim rzędzie. Należy to zrobić 12 razy czyli przerobić 24 rzędy.

   Gdyby Pani podesłała wykrój wyrobu lub cały opis na e-mail upewniłabym się co do moich przypuszczeń. Pozdrawiam Yvonne

   Usuń
 20. Witam, robię sweter z gruszka niby prosty ale ta gruszka wychodzi mi nieksztaltna czy mogę prosić o wskazówki jak ja zrobić chciałbym żeby miała wysokość 34 rzedy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, proszę przesłać wzór i zdjęcia robótki, a postaram się rozwiązać problem. Mój e-mail: ivanescence@tlen.pl Ważne czy korzysta Pani z wzoru przeznaczonego na druty czy do haftu krzyżykowego? W przypadku tego drugiego obrazek wychodzi spłaszczony. Istotny jest też sposób w jaki wrabia Pani obrazek. Czy korzysta Pani z osobnych kłębków kolorów czy tez cały czas przekłada nitki? Czekam na zdjęcia. Pozdrawiam Iwona

   Usuń